Kilpnäärmehormooni tase 28.08.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
eelmise aasta kevadel avastas naistearst, et mul on kilpnäärme alatalitlus ja määras hormoonravi. Siis juhtus, et ma ei saanud väga kiire töö tõttu arstile sobivat aega ja jäi uuesti kontrollimata ning uus doos välja kirjutamata (algne oli üsna madal) ja kui siis käisin ca 5 kuu pärast uuesti kontrollimas, ei olnud mitte mingisugust alatalitlust. Siis kontrollisin igaks juhuks veel mõne kuu möödudes ja endiselt olid hormoonid korras, kuigi ma polnud selleks ajaks enam pool aastat ravi saanud.
Kas on võimalik, et tegemist oli siiski mingi ajutise seisundiga (kuigi arst esialgu hoiatas küll, et ravi kestab kogu elu ja tõenäoliselt peab doosi ajapikku ka suurendama), näiteks stressist tingitult? Mul oli paar kuud enne selle diagnoosi saamist suur õnnetus ja kaebusi tekkis korraga palju, põhjust taga otsides sain selle diagnoosi juhuslikult (tegelikult läksin hoopis endometrioosi kahtlusega arsti juurde kontrolli ja tehti hormoonitestid). Sel perioodil võtsin ka paarkümmend kilo kaalus juurde, mis on tänaseks samuti muutunud, kilod on kadunud, kuigi ma dieeti ei pea ning kaalukaotus jätkub tegelikult tänaseni. Ise olen seda seostanud sellega, et olen suurest murest üle saanud ja mu eluviis on palju rahulikum. Selle põhjal ma järeldan, et mul ei saa seda alatalitust siiski kuidagi olla. Siiski ma ei mõista, et kui sain algselt diagnoosi, et mul on tekkinud alatalitlus, siis kuidas see alatalitlus aja jooksul lihtsalt ära kadus? Kas see võib hiljem siiski tagasi tulla?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei tunna ma piisavalt asjaolusid, et seletusi jagada. Harvadel juhtudel võib kilpnäärme alatalitlus mööduda, kuid kas Teie puhul on tegemist taolise juhtumiga või oli diagnoos algusest peale ebaõige, ei saa ma ilma uuringute tulemusi nägemata kuidagi otsustada. Soovitan pöörduda selguse saamiseks endokrinoloogi vastuvõtule, võtta kaasa kõik uuringute tulemused ja paluda selgitust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.