Millal on kilpnäärme probleemid? 03.08.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kas kilpnäärme olukorda võiks ka profülaktilises mõttes lasta kontrollida, teha näiteks analüüsid, et saada teada, kas kõik on korras või pole seda mõtet teha? Ma ei ole seda oma perearstilt küsinud, aga vahel on huvi küll, et ei tea, kuidas nende hormoonidega lood on? Kui teha seda kasvõi oma kuludega? Ei taha nüüd olla ülemuretseja, aga vahel mõtlen, et kes teab, kuidas on...
Paarkümmend aastat tagasi arvas üks tohter, et vajan tablette ja midagi mulle ka määrati (jood? ei mäleta enam, millega oli tegu). Siis mõne aja pärast saadeti Tartusse kontrolli ja seal jälle öeldi, et on nagu korras, pole vajadust ravimeid tarvitada ja kontrolliski käia. Nii see tookord ka sinnapaika jäi ja suuri kaebusi ka pole olnud.
Praeguse seisuga olen jõudnud juba üleminekuikka ja küllap nii mõnedki tervisehädad on seotud hoopis menopausiga (49) või muudest asjaoludest. Aga vahel, kui süda jõnksutab vms, siis tuleb pähe mõte, et ei tea, kas selle kilpnäärmega on ikka kõik korras, miks üks arst tookord arvas, et vajan ravi ja teine mitte, rohkem pole ju kontrollitud...Missuguste kaebuste korral on põhjust kilpnääret kontrollida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörduda oma perearsti poole, kes teeb esmased hormoonanalüüsid (TSH), katsub kaela ja kui leiab seal midagi kahtlast, ordineerib ka kilpnäärme ultraheliuuringu. Kui ilmneb midagi haigusele viitavat, suunab perearst Teid edasi endokrinoloogi vastuvõtule. Loomulikult võite soovi korral koheselt pöörduda ka endokrinoloogi tasulisele vastuvõtule, kus saatekirja ja eelnevaid uuringuid ei nõuta. Endokrinoloogi tasulised vastuvõtud on olemas nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui Tallinnas PERH-is, ITKH-s ja mitmetes erakliinikutes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.