Tükk kurgus 10.05.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Nädal tagasi hakkasin tundma kurgus tükitunnet. Selline, et tahaks alla neelata, aga ei lähe, aga üles ka ei tule. See tükk liigub kurgus. Kurk ei ole valus. Hommikuti on pea-aegu nagu kõik korras ja siis päeva peale hakkab hullemaks minema. Käisin perearstil ja ta ütles, et kurk on pisut punane. Lasi teha vereanalüüsi kilpnäärme jaoks ja see ei näidanud midagi. Aga kas on võimalik, et kilpnääre hakkab vaevama üleöö?
Kuna mul on diagnoositud Luupus, siis kas minu kilpnääret jälgitakse pidevalt? Seoses kõige muuga, mida jälgitakse.
Ma olen hirmunud ja ei oska mitte midagi teha.
Olen lugenud ka, et see tükitunne võib olla kurgupõletikust või hoopiski stressist, on see võimalik? Kas on ka võimalik, et see võib olla mingi allergia?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre ei põhjusta enamasti üleöö tekkivat tükitunnet. Igaks juhuks võib perearst, kui ta veel seda teinud ei ole, kilpnääret palpeerida (katsuda) ja kui kahtlus püsib, suunata Teid ultraheliuuringule.
Kas Teie kilpnääret seoses luupusega jälgitakse, ei oska öelda. Tõenäoliselt on luupuse diagnoosimise hetkel kilpnäärmeuuringud siiski tehtud. Tükitunde võimalikke põhjuseid on palju, tunne võib olla ka psühhosomaatiline (tingitud ärevusest ja stressist), allergia on siiski vähemusutav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.