Rasvumine 28.03.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen mures kehakaalu tõusuga. Hetkel kaalun pea 140 kg ja olen 165 cm pikk. Nt kaalusin end esmaspäeval ja kaal näitas siis 136 kg, reede aga näitas kaal 140 kg. Sellised kõikumised esinevad sageli ja iga kord tuleb mingi osa kaalu juurde. Olen pidevalt väsinud, uimane. Valutavad lihased, liigesed. Olen korduvalt käinud arsti juures. Mul on vererõhutõbi, kasutan Tarkat, siis on RR 135/90, muidu kõrgem. Endkkrinoloogi juures olen käinud 2 korda, aastase vaheajaga. Analüüsid olid korras, kuid ultraheli leidis mingi suurenemise. Mul ka on psoriaas. Esinevad tursed, tarvitan ravimeid. On nagu mingid perioodid, kus turseid on vähem ja siis on enesetunne ka parem. Veresuhkur on veidikene kõrgem, on kusagil 6 piires.
Toitumine, ei ütleks, et eriti palju söön. Hommikul teen lastele toitu ja kohvi või teed. söön ka ise, lähen tööle kell11-ks, kõnnin 3 km jalgsi. Tööl näksimise võimalus puudub ja pole ka erilist söögiisu. Suvel siiski on väga palav ja joon mineraalvett ca 4-5 liitrit, siis süüa ei tahagi. Tööpäev lõppeb kell 19.00 ja koju jalutan taas 3km. Käin kiiresti poest läbi ja kodus valmistan õhtusöögi. Kuna üks lastest on taimetoitlane, siis teisele praen, hautan või keedan eraldi mingi lihasaaduse kõrvale. Ise tarvitan peamiselt kala, väga harva ka kana.
Olen püüdnud pidada dieeti, kuid lihtsalt ei suuda siis süüa nii sageli ja ära süüa seda toidukogust, mis dieet ette näeb.
Lapseeast mäletan, et minu esimene toit oli koolilõuna kusagil kell 13 päeval ja järgmine toit oli kodus kusagil kell 19.00 või ka hiljem, vahel läksin ka sööamata magama, kuna olin väsinud ja ei jõudnud ära oodata, millal toit valmis saab. Kuigi kapis oli toitu, siis ema seda puutuda ei lubanud, tohtisin süüa ainult seda toitu, mis valmis oli tehtud. Harjusingi sellise toitumisega ja kui omal pere tekkis, siis lastele tegin ja teen alati 3 toidukorda päevas ja vahel ka mingeid näksimisi.
Väikeste lastega olin palju üksinda kodus ja minu hooldada olid ka loomad. Kindlasti on mul ka stres, tunnen et olen üksik ja ei tihkagi eriti kusagile minna end tuulutama, pean seda liigseks kuluks ja luksuseks enda jaoks, kuid seda pooldan väga, et lapsed käiksid ja tegeleksid väljaspool kodu, osaleksid üritustel, huviringidel - et oleks neil need võimalused, mida minul polnud.

KAS on ehk mingeid võimalusi teada saada, miks mulle see rasv koguneb ja tahaks siiski tunda end paremini, mitte olla pidevalt väsinud ja uimane jme

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Paraku on rasvtõbi siiani üks meditsiini lahendamata probleemidest. Kuna olete korduvalt endokrinoloogi juures käinud, ei usu, et ükski arvessetulev endokrinoloogiline põhjus oleks kahe silma vahele jäänud. Endokriinset rasvumist esinebki harva, kõigest 2-3% rasvumisest on seotud mingi endokriinhaigusega. Tavaliselt on rasvumine seotud ikka ühelt poolt pärilikkuse ja teiselt poolt elustiiliga. Pärilikkust me muuta ei saa ja elustiili muutmine on väga raske. Lisaks põhjustab rasvumine mitmesuguseid tervisehäireid, mis hakkavad piirama liikumisvõimekust ja vajama ravimeid, mis veelgi rasvumist soodustavad.
Kehakaaluga 140kg ei olegi võimalik ennast hästi ja tervena tunda. Kosmeetiline moment on siin vähetähtis, sellise kehakaaluga ei jaksa liikuda, ei jaksa hingata, paratamatult tõusevad vererõhk ja veresuhkur.
Olete veel noor inimene ja võib-olla annaks siiski midagi ette võtta. Kui Teie üks laps on taimetoitlane, ehk oleks Teilegi taimetoitlusest abi? Kaal ei pea langema kiiresti ja Teile oleks suureks kergenduseks juba 10-15kg kaotus.Teine võimalus on bariaatriline lõikus (nn. maovähendusoperatsioon), mida tehakse nii Tallinnas kui Tartus mitmes kliinikus ka haigekassa raha eest. Soovitan oma perearstiga sel teemal nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?


Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?
Kuidas saada normi NTFE Triglütseriidid halb kolesterool? Raviks on määratud Atorvastatini tabletid ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kas Teil on autoimmuunne hepatiit või mõni muu hepatiit või üldse maks haige, teeb kindlaks gastroenteroloog (mao-soolearst). Triglütseriidide kõrge tase iseenesest veel maksahaigusele ei viita. ...

Loe edasi

Tserebraalne rasvumine

Millised väljavaated on tserebraalse rasvumisega (entsefaliidijärgne ajukahjustus) inimesel, kelle KMI on 54, saavutada normaalkaal?

Madalakaloriline dieet (1300-1400 kcal päevas) ei ole erilisi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Väljavaated on kesised. Soovitan uurida bariaatrilise lõikuse (maovähenduslõikuse) võimalusi. Selliseid lõikusi tehakse nii kõigis Tallinna haiglates, TÜK-is kui minu teada ka Pärnu Haiglas.
Loe edasi

Kas kilpnäärme probleem?

Tere! Olen suur, 145 kg inimene. Günekoloogil käies avastati piisavalt suur müoom, mida soovitati lõigata. Hirmust rääkisin, et mul pidev stress juba aastaid, nüüd viimasel ajal enam üldse ei saa, kui ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie probleemiks ei ole kilpnääre, vaid rasvumine. Kilpnäärmehormoonid on täiesti korras ja mingit ravi Teie kilpnääre ei vaja. Nii veresuhkru tõus, kõrge vererõhk, kui ka vedeliku kogunemine ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Mul on kilpnäärme alatalitlus. Ja söön thyroksin ravimit 2,25 ja ma ei saa kaalu kukkuma. Nüüd küsin ma, et kas müügil teist ravimit? Ja kui on, siis kui palju see maksab?
Aitäh

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks olete Te millestki väga valesti aru saanud. L-türoksiin ei ole kaalulangetaja. See, et L-türoksiini annus, mis normaliseerib Teie kilpnäärmehormoonid, kaalule ei mõju, näitab ainult, ...

Loe edasi

Rasvumine.

Olen 19 aastane tüdruk. Paar aastat tagasi oli kehakaal normis nyyd olen juurde võtt ligi 30 kilo ning olen proovinud erinevadi dieete, harjutusi, treeninguid midagi ei aita. Kaalun praegu ligi 100kilo:S ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda oma murega kõigepealt perearsti poole. 30kg paari aastaga juurde võtta on tõepoolest palju ja tervisekontroll on igati mõistlik. Kindlasti kontrollib perearst ka Teie veresuhkrut ...

Loe edasi

TUGEV RASVUMINE!

OLEN 23.AASTANE 173CM JA KAALUN 122KG. PÜÜAN MITTE SÜÜA PÄRAST KUUT ÕHTUL AGA EI MIDAGI TOIMU.
KAS TE OLEKS NII HEA JA KIRJUTAKITE MULLE MINGI DIEEDI!OTSUSTASIN HAKATA KÄIMA KA KEPIKÕNNIL.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kahjuks jääb toitumisnõustamiseks pelgalt kaalu- ja pikkusnumbrist väheseks. Kutsuksin teid siinkohal ikka vastuvõtule, et saada pisut enam aimu, mis põhjustel kaal on selliseks tõusnud (tel: ...

Loe edasi

rasvumine

Olen 39, N. Kehakaalu indeks on 51. Mulle on endokrinoloogi poolt pandud diagnoos hüpotalaamiline rasvumine. Kas on kuidagi võimalik kaalu alandada?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kaalu alandamiseks on mitu võimalust:
1. Madalakaloriline dieet
2. Isu pärssivad (reduktiil) või rasvade imendumist takistavad (xenical) ravimid
3. Füsioloogilise lahusega ...

Loe edasi

Rasvumine

Minu sõbrannal on 9.aastane tütar, kes kaalub ligi 70 kg. Samas see tüdruk teeb koolis sporti (jookseb, hüppab), tantsib, talvel suusatab, suvel ujub. Mida teha, kelle poole pöörduda?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kena, et muretsete sõbranna lapse pärast. Pöörduda tuleks ikkagi perearstile, kes vajadusel suunab edasi lasteendokrinoloogile.
Tervitades,
...

Loe edasi

ülekaal

Milliseid ravimeid võib endogrinoloog välja kirjutada naisele,kelle ülekaal (30kg)tekkis pärast kahte sünnitust.Ja kui efektiivsed need ravimid on?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei kirjuta endokrinoloog esialgu välja mingeid ravimeid, vaid teeb uuringud võimaliku endokriinse rasvumise välistamiseks. Kui selgub, et rasvumine pole tingitud haigusest, vaid ...

Loe edasi

sõlmiline kilpnääre ja rasvumine

Tere! Tegin kehakaalu testi ja sain kohutava tulemuse (rasvumine). Sõlmiline kilpnääre aastaid. Ülekaal samuti aastaid. Kas ma võiksin hakata kasutama Xenical või Xendos ravimit? Tänan vastuse eest.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt pole Teie ülekaalulisusel ja kilpnäärme sõlmelisusel mingit põhjuslikku seost. Kilpnääre võib põhjustada kaalutõusu üksnes alatalitluse korral ja sedagi mõõdukalt. Kui kilpnäärmehormoonid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: