Naissuguhormoonid ja akne 11.02.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 17aastasele tütrele tehti akne põhjuste väljaselgitamiseks vereproov hormonaalse tasakaalu väljaselgitamiseks. S-Testo tase oli normipiires 1,23
S-DHEAS tulemus oli 11,8
Nahaarst ütles, et see on 0,1 ühikut kõrgem kui norm ette näeb, kuid arvas, et see ei saa olla akne põhjustaja.
Milline on Teie seisukoht, kas meil on põhjust muret tunda ja millele me peame tähelepanu pöörama? Kas pikaajaline hormoonravi võiks meie olukorda parandada?
Nimelt oleme juba 4 aastat ravinud aknet, kuid ükski ravim pikemaajalist tulemust ei ole andnud. Roccutane võttis kolmeks kuuks näo puhtaks, kuid kõik tuli tagasi ja veel hullemini kui varem.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui DHEAS oli normi ülemisel piiril, võiks juurde määrata ka 17-OH progesterooni. Nii DHEAS kui 17-OHP kajastavad meessuguhormoonide tootmist naise neerupealistes, Testo pigem munasarjades. 17-OHP määratakse nagu Testo tsükli I faasis soovitavalt 1.-5. päeval. Kui ka 17-OHP on kõrge, tuleb neerupealiste talitlust täpsemalt uurida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.