Neerupealiste koorehormoonide hulga suurenemine?? 09.04.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp. Doktor!

Mul on suur mure oma naha seisundi pärast. Umbes 16-17 aastaselt muutus mu nahk ülitundlikuks, mis avaldus nii, et kui ma küüne vms nahale vastu läksin, tekkis kohe turse, mis mõne aja pärast kadus. Sellel ajal oli mu nahk veel ühtlane ja ilus aga aastatega on läinud nahk aina õhemaks. Nahk on kuiv, elutu, marmorjas, kuid samas punaselaiguline (mõnes kohas isegi sinakas), veresooned paistavad läbi naha, lisaks tekib iga päevaga juurde kapillaare, väikseid punaseid punnikesi ning venitusarme. Näol on samuti kapillaarid, suured poorid ning tekivad aeg-ajalt sõlmekesed ja punnid. Kardan külma, nahk kisub ja pidevalt väsinud tunne. Ühesõnaga, väga ebamugav on oma nahas olla...Arvasin, et võib-olla on see pärilikkusest, halvast vereringest või suitsetamisest. Leidsin aga Vitaclinika leheküljelt järgmise lõigu, mis kohati kirjeldab minu seisundit:

Kui tekib neerupealiste koorehormoonide hulga suurenemine, võib välja areneda Cushingi tõbi, mille korral tekivad näonahale ja kaelale punetaval foonil väikesed põletikulised sõlmekesed ja laienenud kapillaarid. pigmentatsioonihäired rindkerel, vahel ka vaagna piirkonnas (Kliiketendustõbi). Venitusele allutatud kohtadele tekib striiasid (valged lainelised venitusjooned), veresooned on haprad ning kapillaaride laienditest tekib punktikujulisi punetavaid laike ja alajäsemetele marmornahk. Vahel areneb nn. steroidakne, mille korral keha tüvele ja õlavöötmele tekivad väikesed punetavad sõlmekesed ja mädavillikesed. Vahel esineb liigkarvakasvu või vastupidi – meestüüpi kiilaspäisust.

Kas oskate mulle midagi soovitada või kelle poole ma pöörduma peaksin abi saamiseks?

Mures kodanik:(

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ma interneti teel Teie nahamuutusi ei näe ja seepärast ei saa ka arvamust avaldada. Cushingi tõve puhul ei ole striiad ehk venitusarmid valged ja peened (nagu rasedusarmid), vaid jämedad ja lillakaspunased (enamasti 10mm ja enam). Kliiketendustõbi on hoopis omaette nahahaigus ega seostu Cushingi sündroomiga. Lisaks ei ole nahamuutused Cushingi sündroomi puhul kaugeltki ainsad sümptomid. Paralleelselt nahamuutustega kujuneb iseloomulik keskkeha rasvumine (ümmargune nägu, rasvapadjand turjal, talje kadumine ja rasva ladestumine kehatüvele, samal ajal, kui jäsemed kõhetuvad), kõrgeneb vererõhk, kujuneb iseloomulik jäsemete nõrkus (ei saa käte abita tõusta tualetipotilt, ei saa käte abita kükkasendist üles tõusta jne), naistel häirub menstruaaltsükkel jne. jne. Kas Teil on ka selliseid vaevusi?
Soovitan pöörduda oma perearsti poole, kes teeb esmased analüüsid ja suunab vajadusel endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.