tüdruk 18a ja kaalub 39 19.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen tüdruku keson 18a vana ema ja olen väga mures lapse kaalu päärast. Tüdruku kasv on 156 ja ennem ta kogu aeg kaalus 45, nüüd aga 39. Ise laps ei nälgi, ei suitseta, ei joo (seda ma tean kindlalt), ei nälgi - sest talle endalegi teeb muret tema kaal ja tahaks juurde võtta. Sööb normaalselt (kuid mitte palju), ennast halvasti ei tunne, kuid näeb nüüd välja väga kõhnana - kondid ja nahk. Kas endokrinoloog on see arst kelle poole sellise murega pöörduda. Või mõistlikum oleks ennem mingeid analüüse teha.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hoolimata Teie tütre suhtelisest lühikasvulisusest ja noorusest on 39kg tema jaoks kindlasti alakaal. Oleks oluline teada saada, mis asjaoludel kehakaal 45kg-lt 39kg-le langes. Väga oluline näitaja on ka menstruaaltsükkel, mis 18-aastasel neiul peaks olema väljakujunenud ja regulaarne. Kui menstruatsioonid on muutunud harvaks või päris ära jäänud, on seda enam põhjust muret tunda.
Tervisekontrolliga on mõttekas alustada perearsti juures, edaspidi võib nõu pidada ka endokrinoloogi, günekoloogi, psühhiaatri või teiste spetsialistidega. Endokriinhaigustest tulevad kaalulanguse põhjusena eelkõige kõne alla kilpnäärme ületalitlus ja krooniline neerupealiste alatalitlus. Mõlema tõve osas on hormoonanalüüside abil suhteliselt lihtne selgust saada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.