metaboolne sündroom. 15.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen ise juba üle 50 ja põen Ii tüübi diabeeti umbes 20 aastat. Muret teeb minust tunduvalt noorem õde. Ülearu saledad pole me olnud kumbki. Minu kaal kippus tõusma peale seda, kui perearst määrs mulle mananili, mis langetas veresuhkru taset liialt, selle tõstmiseks teatavasti tuleb süüa. Kaal kerkis ligi 100 kiloni, kuid kui lõpuks jõudsin piisavalt kompetentse endokrinoloogini, kes määras medformini, hakkas kaal langema. Ülearu sale ma pole, aga ka mitte ülearu trullakas, nii umbes 75 kg on nüüdseks stabiliseerunud. Õde on minust aga pike ja ega ma tema kaalu öelda ei oska, aga palju seda igatahes on. pakuks oma 120 kg. Ta ikka tegeles meil kaalujälgimisega, aga mingil ajal see asi enam hästi ei toiminud. Kui avati diabeedikeskuses kaalukabinet, siis raiskas raha ja käis konsultatsioonidel. Sai teada, et tema organism töötab läbi ööpäevas ainult 1200 kalorit ja rohkem ta tarbida ei võiks. Kuna ta töötab õpetajana , töö on stressirohke ja päevaplaan väga jäik, pole tal aega oma toiduga ülearu vaeva näha, see teeb aga asja keeruliseks. Olen ise arvamusel, et tal on ka välja kujunenud ainevahetussündroom. Kõik eeldused on igatahes olemas. Kõigepealt väga tugev eelsoodumus, kuna diabeet esineb nii isapoolses suguvõsas(koos kaalutõusuga), kui emapoolses suguvõsas(ennem normaalkaalust kõhnemad).
Kahju on vaadata kõrvalt, sest peale esteetilise tulemuse rikub selline kaal ka tervist. Liigsöömisega igatahes tegu pole ja ravi oleks vaja. Kes vabariigis aga tegeleks ainevahetussündroomi diagnoosimise ja raviga. Standardvastus on: võtke kaalust alla, aga ega see kaal niisama, ilma ravita ikka ei lange.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Konkreetselt metaboolse sündroomi raviga tegelevaid spetsialiste Eestis ei leidu (ega leidu neid mujalgi). Tegemist on nn. ennetavat tähtsust omava sümptomite kompleksiga (keskkeha rasvumine, düslipideemia, vererõhu tõus, süsivesikute ainevahetuse häire, kusihappe tõus jt.), mis osutab isiku keskmisest kõrgemale südame-veresoonkonna haiguste riskile. Seega on igati asjakohased ennetavad abinõud - kehakaalu langetamine, tervislik toitumine (vähem loomseid rasvu ja kiiresti imenduvaid süsivesikuid, mõistlikult soola jne) ja jõukohane füüsiline aktiivsus, samuti regulaarne tervisenäitajate kontroll perearsti juures. See on kena, et tunnete õe tervise pärast muret, kuid oma terviseteadlikkust peab tõstma eelkõige ikkagi Teie õde ise. Kui õel ei ole veel ühtegi konkreetset haigust (kõrgvererõhutõbi, südameisheemiatõbi, 2. tüüpi diabeet, podagra) diagnoositud, ei ole esialgu ka ravimid näidustatud.
Nüüd lähemalt kehakaalust. Kui Teie õde kaalub tõepoolest 120kg või enam, on tõenäoline, et ta põeb rasvtõbe (oluline on siin ka patsiendi pikkus ja pikkuse ning kehakaalu alusel väljaarvutatava kehamassi indeks). Rasvtõve raviks on 3 võimalust:
1. Dieet ja füüsiline aktiivsus (seda on Teie õde püüdnud ka rakendada)
2. Tablettravimid - sibutramiin ja orlistat (nende sobivust Teie õele võib arutada perearstiga ja perearst võib neid ka välja kirjutada)
3. Bariaatriline operatsioon - mao mahu vähendamine lõikuse või nn. sideme asetamise teel (operatsiooni tehakse nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui Tallinnas SA PERH-is ja ITKH-s)
Soovitan Teie õel perearstiga veelkord nõu pidada ja kõiki eelnimetatud võimalusi kaaluda. Kõige olulisemaks jääb rasvtõve ravis alati patsiendi enda ravisoostumus ja motivatsioon.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.