Liiga väike kasv. 22.07.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on üks suur probleem. Ma olen 14.a. neiu, novembris ma saan 15.a.
Minu kasv on 153 cm. Minu kaal on 44-45 kg. Kõik kaaslased on pikem kui mina. Ma ei kasva juba 1,5-2 aastat. Ma tunnen, et mul on kompleks.
Mida teha, soovitage palun! Ma tahan olla miinimum 165 cm!!!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörata tähelepanu mõnele asjaolule:
1. Kas Teie suguvõsas on lühikasvulisi inimesi? Kui pikad on vanemad, vennad-õed? Lühikasvulisus võib olla pärilik ja sel juhul ei ole see haigus.
2. Kas menstruaaltsükkel on juba alanud? Tavaliselt lõpeb kiirema kasvu periood tütarlastel suguküpseks saamisega s.t. menstruatsiooni algusega. Toruluude kasvutsoonid sulguvad ja pikkuskasvu võib lisanduda kuni 5cm.
3. Kas põete mõnda kroonilist haigust, treenite suurte koormustega või olete läbi teinud tõsise peatrauma?
Soovitan arutada oma muret kõigepealt ema-isaga. Vajadusel annab perearst saatekirja lasteendokrinoloogi juurde, et lühikasvulisuse põhjuseid selgitada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.