pikkus 27.05.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen tüdruk, 177 cm pikk. Poole kuu pärast saan 15 aastaseks.
Küsimus on mu pikkuse kohta. Kasvaspurdi tegin läbi 2007. aasta suvel ja septembris olin juba 177 cm täis. Sealt alates (9 kuud) pole üldse pikemaks kasvanud. Kas on võimalik, et ma ei kasva enam, kuigi menstruatsiooni veel pole? (naistearst ütles, et kõik on korras, olen lihtsalt hilise arenguga) Ema on 171 cm ja isa 184 cm.
Tean, et tüdrukud lõpetavad kasvamise alles siis, kui menstruatsioon algab, aga kas ma võin olla erand? (kuna 9 kuud pole üldse kasvanud)
Pikkisilmi Teie vastust oodates,
murelik tütarlaps.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ammendava vastuse saamiseks tuleks ikkagi Sind läbi vaadanud lasteendokrinoloogi poole pöörduda. Iseenesest pole menstruatsiooni suhteliselt hiline algus haiguslik ja ka kasvudünaamika on igal inimesel suurte individuaalsete iseärasustega. Kui rinnanäärmed on piisavalt arenenud, kehaproportsioonid naiselikud ja karvakasv häbemel ja kaenlaalusi piisav, kulgeb puberteet suure tõenäosusega normaalselt ja esimene menstruatsioon tuleb lähema 6 kuu jooksul. Sel juhul on ka pikkuskasvu lõppemine täiesti kooskõlas normaalse arenguga. Kui kahtlus siiski püsib ja menstruatsioon laseb ennast oodata, tuleks veelkord lasteendokrinoloogi vastuvõtul ära käia.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Pikkus

Olen 17aastane noormees ning mu pikkus on hetkel 195-196cm, viimased 10cm on tulnud aasta jooksul, kuid mul on tunne, et ma kasvan veelgi. Ei tahaks saada 2 meetrit täis, kas kuidagi oleks võimalik kasvu ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Sinu pikkus sõltub eelkõige pärilikkusest ja selles mõttes on mõistlik vaadata oma vanemaid. Kui oled pikakasvuliste vanemate laps, on loomulik, et Sinust tuleb pikk mees. Arvan, et edaspidi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: