L-thyroxini kohta 25.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Küsimus oleks, kas on võimalik elada peale kilpnäärme eemaldamist ka ilma ravimita L-thyroxin? Mis ssab patsiendist siis, kui mingil põhjusel seda ravimit pole enam saada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ilma kilpnäärmehormoonita inimene ellu ei jää. Kui kilpnääre eemaldatakse, on asendusravi tingimata vajalik. Kilpnääret ei eemaldata kindlasti kergekäeliselt, selleks peab olema selge meditsiiniline põhjus. Enamasti on selleks pahaloomuline kasvaja või kilpnäärme mahu selline suurenemine, mis takistab vere, toidu või õhu liikumist kaela piirkonnas.
Mis saab 1. tüüpi suhkruhaigetest, kui insuliini pole enam saada? Või kroonilise neerupealise puudulikkusega patsientidest, kui hüdrokortisooni ei ole enam saada? Tõenäoliselt need patsiendid surevad. Sellise olukorra tõenäosus on õnneks minimaalne ja isegi suurte sõdade ajal on elutähtis asendusravi mingil kujul siiski kättesaadav olnud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.