prolaktinoom 30.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 43a.naine ja mõniaeg tagasi avastati mul hüpofüüsise piirkonna kasvaja mis hiljem osutus prolaktiin-aktiivseks, esimene prolaktiini analüüs oli 8353 mU/L ja endokrinoloog määras mulle Broomkrüptiini 2,5 mg mille võtmisega kaasnes mul väga tugev iiveldus. Nädala möödudes tegin uuesti analüüsi ning selle vastus oli 1700 mU/L, kuna aga mul määratud ravimiga olid tugevad kõrvalmõjud siis määras arst mulle ravimiks Parlodeli 5 mg ja ise veel ütles, et kuna mu prolaktiin nii aeglaselt langeb siis peaksin kasvaja eemaldada laskma.
Parlodeli võttes on mul tekkinud nägemishäired(udune nägemine),kuigi iiveldama ta mind ei aja.
Küsimus on mul selline: mida halba põhjustab mu organismile ülemäärane prolaktiin ja kas mul on absoluutselt vajalik ta täiesti normi saada?
Vastuse eest tänades I.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Prolaktiini ülemääraselt kõrge tase mõjub pärssivalt sugunäärmete talitlusele ja põhjustab viljatust, menstruaaltsükli häireid või tsükli kadumist, ka libido vähenemist. Kui Te enam pere juurdekasvu ei planeeri, pole normis prolaktiini taseme saavutamine enam tõepoolest oluline. Lisaks on võimalik, et suur osa Teie ülemäärasest prolaktiinist on tegelikult bioloogiliselt inaktiivne makroprolaktiin, mis mingit kahjulikku toimet organismis ei omagi ja mida pole vaja raviga meeleheitlikult vähendada.
Prolaktiini tootvad hüpofüüsi kasvajad on tavaliselt väikesemõõtmelised (läbimõõt 1-5mm) ja neid kirurgiliselt ei eemaldata. Samuti ei kasva need tuumorid elu jooksul oluliselt suuremaks ega muutu pahaloomuliseks. Lisaks bromokriptiinile (parlodeelile) on tablettravimitest saadaval ka gabergoliin (Dostinex), mida tuleb võtta kord nädalas ja mida patsiendid paremini taluvad.
Soovitan kõik eelkirjeldatud argumendid oma raviarstiga läbi arutada ja Teile sobivaim lahendus leida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.