Diabeedi avaldumine 23.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Lapse (5-kuune) isal on I tüübi diabeet. Kas on olemas seos tavalist lehmapiimavalku sisaldava piimasegu saamise ja lapseea diabeedi avaldumise vahel? Kui on, siis millist piimasegu võiks lapsele vajadusel anda?
Kus ja kuidas oleks võimalik kindlaks teha eelsoodumus suhkruhaiguse tekkeks?
Vastust ootama jäädes, K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan oma muredega pöörduda lasteendokrinoloogi poole Tallinnas või Tartus (paluge perearstilt suunamiskirja).
Diabeetikust vanema lastel on küll tervete vanemate lastest suurem risk haigestuda 1. tüüpi diabeeti, kuid risk on siiski üsna väike ja tavaliselt seda ei juhtu. Eelsoodumust ei saa raudkindlalt määratleda ühegi meetodiga. Võib küll määrata veres insuliini või kõhunäärme rakkude vastaseid antikehi, kuid positiivne vastus ei anna siiski täielikku haigestumise ja negatiivne vastus terveks jäämise garantiid. Positiivse vastuse puhul ei ole haigusohu vähendamiseks tegelikult võimalik ka midagi ära teha ja seepärast ei anna see teadmine suurt midagi juurde.
Lehmapiima sisaldavate toitesegude osast diabeetikutest vanemate lastel suhkurtõve ilmestumises tehti Eestis hiljuti teadusuuringut (võib-olla jätkub uuring veel praegugi ja Teil on võimalus oma lapsega seal osaleda). Lähemat infot uuringu ja tulemuste kohta saab lastearsti või lasteendokrinoloogi käest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

II astme diabeedi ravi

Mida arvata nendest diabeedi raviplaastritest? Kas nende kasutamisest võib olla kasu Ii astme diabeedi ravimisel? Kas nendel on organismile kõrvalmujusid?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lühike ja konkreetne vastus - ma ei arva neist plaastritest midagi, nende kasutamisest II tüüpi diabeedi ravimisel abi ei ole - tegemist on pettusega. Loodetavasti ei ole neil toime puudumisele ...

Loe edasi

2. tüübi diabeet ja linaseemneõli

Tere. Olen juba 4 aastat 2 tüübi diabeetik. Võtan Metformini 1gx2. Küsiks sellist asja: kas linaseemneõli on kasulik mulle kui diabeetikule?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Veresuhkrut linaseemneõli ei langeta, seega diabeedi kompensatsioonile sel mõju ei ole. Võimalik on soodne mõju lipiididele ja ateroskleroosiprotsessile, kuid ka see on teaduslikult tõestamata.
Loe edasi

Diabeet ja ingveritee

Kas diabeedihaigel on soovitav juua ingveriteed? Kuskilt on jäänud silma lause, et ingveritee tõstab suhkrutaset. Praegusel viirushaiguste perioodil tahaks siiski ingveriteed juua. Diabeedi raviks kasutan ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite juua ingveriteed niipalju kui soovite, ärge ainult suhkrut lisage. Veresuhkrut võib tõsta viirusinfektsioon, ingveritee seda ei tee.
Tervitades,
dr. ...

Loe edasi

Risk 5 - mis see tähendab?

Vastasin testi küsimustele diabeedi riski osas ja test andis vastuse - risk- 5. Mida see tähendab?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks ei tea ma, millisele riskiküsimustikule Te vastasite (neid on mitmeid erinevaid). Nii ei saa ma ka tulemusse selgust tuua. Paluge selgitusi arstilt, kes Teile küsimustiku andis.
Loe edasi

Diabeedi ravi algorütm

Lugupeetud dr. Ambos! Õelge palun, kus kohas on võimalik leia kaasaegne 2. tübi diabeedi ravi algorütm? Tänan ette!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kaasaegne 2. tüüpi suhkurtõve ravi algoritm ilmub uues 2. tüüpi suhkurtõve ravijuhises ajakirja "Eesti Arst" kaasandena lähikuudel.
Tervitades,
dr. ...

Loe edasi

diabeedi ennetamine

Tere!
Tahaksin teada Teie arvamust, kas diabeeti on võimalik ennetada paljureklaamitud kaneelikapslite ja veregrupidieedi abil.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks mitte. See, mida 2. tüüpi suhkurtõve ennetamiseks teha saate, on hoida kehakaal normi piires (millist dieeti sealjuures kasutate, pole oluline) ja olla füüsiliselt võimalikult aktiivne.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: