bariaatriline operatsioon. 08.07.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,Olen 42 a naine. Olen 160cm pikk ja kaalun 125-130kg,kõikuv kaal. Kuulsin võimalusest bariaatriliseks opiks. Millega püsivalt kaalust maha saaks võtta.Mul on pidev stress,pidevad peavalud,täpsemalt vist kaela-kuklanärvi valud.Nii kui miskit raskemat tõstan või kas või jalgrataga sõidan.Teeb see mulle ööseks jubeda peavalu,igast küljest.Otseselt migreen nagu pole.Söön valuvaigisteid. Siis on pidevalt unehäired ja rahutu uni.Vastavalt selle kuidas vett joon,aga seda tarbin tavaliselt palju 1,5 l päevas +lisad,kohv jne.Vastavalt sellele,lähevad kah käed jalad paiste aegajalt,eriti palavas olles. Vere suhkur kontrollidud pidi korras olema,no vererõhk kõigub ja siis kohe kindlasti kui pea valutab.On olnud selliseid südame äkilisi värisemisi,enne uinumist.Noh lööb vibra sisse ja väriseb tükk aega,siis kohe kähku vaja pissile minna ja end kuidagi rahustada,tavaliselt võtan viirpuu tilku see aitab.ÖÖsiti on kah jalgades krampe, seda siis muidugi kui olen töölt tulnud või palju käinud.Seda ravinud Hobukastani salviga,leevendab laseb magada. Käin tööl vahetustega kah öösel.
Olen teinud 20 a.tagasi hormoonravi,lastetuse tõttu ja siis kah kiirelt tüsedaks läksin. Ikka 20 kg kaupa lühikse ajaga.
Ühesõnaga,diagnoositud midagi tõsist veel ei ole,aga tervena ei tunne end kohe kuidagi.Söögiisu on muidugi kah selline ,et kui pole siis saan ilma hakkama,aga kui on ,ja kui on palu ära ei ütle millestki.Vastupanu võime on ikka väike,mis väike. Lugesin ,et tehakse selliseid magu vähendavaid lõikusi.Kas minu puhul oleks see võimalus,või peab selleks tingimata diabeetik olema,kas seda ennetada ei võiks. Ja kas see op.kuulub haigekassa tasustamise alla.Ja kus ja kuhu peab selle tegemiseks tulema,Ja kas selleks peab olema kah perearsti saatekiri. Lugupidanisega T.L

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kehamassiindeks on piisavalt kõrge ja bariaatriline lõikus tuleb Teie puhul kõne alla küll (suhkruhaige lõikuse tegemiseks olema ei pea). Enne lõikust on vajalikud üldist tervislikku seisundit näitavad üldanalüüsid (kliiniline veri, uriin, trafaretne biokeemia) - need võib Teile teha perearst. Lisaks paluge saatekirja endokrinoloogile, kuna peame välistama rasvumise võimaliku endokriinse põhjuse. Kui see on tehtud, suunab endokrinoloog Teid juba edasi bariaatrilisi operatsioone tegeva kirurgi vastuvõtule. Seal saate lähemaid selgitusi lõikuse käigu ja lõikusjärgse reziimi ja toitumise suhtes.
Bariaatrilise lõikuse eest tasub haigekassa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.