sagara maht 16.03.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen käinud kaks korda sonograafis, kilpnäärme vasaku sagara maht oli septembris 13,4 aga nüüd oli 10 kuupsentimeetrit. Käisin sama arsti juures. Mulle tundub 3 sentimeetrine erinevus väga suur, aga arst ei pööranud sellele erilist tähelepanu, kuna vereanalüüs oli korras. Kas tõesti kilpnäärme suurus niimoodi varieerub? Ka parem sagar oli poolteist cm väiksemaks läinud. Mind uuriti sellepärast et on üks sõlm kilpnäärmes. Vahepeal võtsin 3 kuud väikest kogust türoksiini. Olen 45 aastane.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt oli tegemist ultraheliuuringul tehtud väikese mõõtmisveaga. Kliinilist tähendust sellel ei ole, kui hormoonanalüüs on korras ja sõlm kilpnäärmes ei suurene. Kilpnäärme suurus võib ka aeg-ajalt mõnevõrra muutuda olenevalt talitluslikust aktiivsusest (näiteks suureneb kilpnääre puberteedi ja raseduse ajal). Kui võtsite L-türoksiini, võis ka see kilpnäärme kahanemisele kaasa aidata (samas ei kaota L-türoksiin kilpnäärme sõlmelisust). Pidevat L-türoksiini kasutamist ma siiski Teie puhul vajalikuks ei pea.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.