kilpnäärme ületalituse haigus 14.03.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen kuulnud, et kilpnäärme ületalituse puhul ei ole soovitatav päikest võtma ega saunas käia. Kas see on "ei ole soovitav", "pigem ohtlik" või "ei tohi"? Kui ohtlik see tegelikult on? Plaanin minna mai lõpus Bulgaariasse. Ei usu, et seal sel ajal väga kuum, pigem mais seal on tavalise Eesti suve moodi. Kuid päikese käes olemist ma seal välistada ei saa, lähen ju väikse lapse pärast, selleks, et ta saaks seal päiksest ja heast kliimast tervist ja jõudu.
Mida teha? Kui minule see Bulaagia päike saab ohtllik olema, siis kas ma pean reisi st loobuma?
Ma võtan merkazoliili juba 4 kuu jooksul. Arsti sõnul minu haigus nüüdseks kontrolli all ja paranemise väljavaated on head.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõrge temperatuur ja intensiivne päikesekiirgus võivad põhjustada kilpnäärme ületalitluse süvenemist ja seepärast soovitatakse patsientidel nendest hoiduda. Kui Teie haigus on praegu raviga kontrolli all, arvan, et Bulgaaria-reisist loobuda pole vaja. Bulgaaria ei asu troopikas. Võtke oma ravimid kaasa ja jätkake ravi Teie arsti nõuande kohaselt. Püüdke hoiduda ereda keskpäevapäikese eest, ärge päevitage tundide kaupa, kandke peakatet ja päikeseprille. Oluline on Teie enesetunne. Kui tunnete päikese käes südamekloppimist ja väsimust, tuleb minna varju. Peale naasmist kontrollige kindlasti kilpnäärme talitlust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.