kilpnäärme kasvaja hirm 20.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 25 aastane mul on selline mure,et sain c-hepatiidi vastast ravi ja sellel ajal selgus et kilpnääre on ka haige. näidud tõusid lausa max peale, 75 oli kui õigesti aru sain. kirjutati välja rohud ja siis sain normi. vahepeal infektsionis võttis rohud maha, nüüd kui ravi juba mõnda aega läbi käisin uuesti kilpnäärme arsti juures ja nüüd on näidud jälle ülikõrged (29 )kas see on normaalne ,et isegi peale ravi need jälle nii palju tõusnud on... kuna mul on kunagi olnud hodgkini lümfoom ,siis on vähi suhtes väga suur hirm, kui proovid on kõrged koguaeg kas siis võib tegu olla kasvajaga... kuidas sellest aru saada

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie C-hepatiiti raviti interferooniga, siis see ravim võibki tõepoolest põhjustada kilpnäärme alatalitlust. Interferoonravi kaasnähuna kujunev alatalitlus on enamasti pöörduv (interferoonravi lõppedes kilpnäärme talitlus taastub), kuid umbes kolmandikul patsientidest jääb ka peale interferoonravi lõppu püsiv kilpnäärme kahjustus ja alatalitlus. Kuidas just interferoon kilpnääret kahjustab, pole lõpuni selge, kuid tõenäoliselt realiseerub kahjustus immuunsüsteemi kaudu ja vähiga pole siin mingit seost.
Kilpnäärme alatalitluse kujunemisel vajate hormoonide normis hoidmiseks asendusravi L-türoksiiniga. Kui alatalitlus on püsiv, on ka ravi püsiv. Vajate kindlasti ka endokrinoloogi nõuannet ja asendusravi korrigeerimist vastavalt hormoonanalüüside tulemustele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.