kombineeritud pillid 01.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Kas antibeebipillide kasutamine soodustab suhkrutõve teket, kui on selleks eelsoodumus? Paljudel tekivad probleemid kilpnäärmega just seoses rasedusega, miks siis väidetakse, et antibeebipillide kasutamine absoluutselt kilpnääret ei mõjuta? Tegemist on ju ikkagi hormoonidega...?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esiteks suhkurtõvest. Antibeebipillide kasutamine suhkurtõbe ei põhjusta. Küll suurendab suhkurtõve riski ülekaal ja antibeebipillid võivad mingil määral kaalutõusu soodustada (mõju on individuaalne ja kaalutõus siiski enamasti väga tagasihoidlik, paari kilo piires). Raseduse ajal ilmsiks tulev suhkurtõbi on seotud platsenta poolt toodetud hormoonidega, mis takistavad insuliini toimet. Enamasti peale sünnitust veresuhkrud ka normaliseeruvad. Antibeebipillidega pole siin mingit seost.
Teiseks kilpnäärmest. Antibeebipillide kasutamine kilpnäärmehaigust ei põhjusta. Raseduse ajal kilpnäärmehaigused enamasti ei ägene, küll võib haigus mõnikord ilmsiks tulla seetõttu, et rasedad on meditsiinilise järelvalve all ja iga vähimagi haiguskahtluse korral tehakse põhjalikud uuringud. Haigus ise on sel juhul olemas olnud aastaid varem. Peale sünnitust võivad aga autoimmuunsed kilpnäärmehaigused tõepoolest ägeneda. Seda seostatakse naissuguhormoonide ja platsentaarhormoonide järsu langusega sünnituse järel. Haigus ise on kroonilise iseloomuga ja olnud varem aastaid olemas, kuid vaibefaasis. Antibeebipillidega pole siin mingit seost.
Kolmandaks hormoonidest. Hormoone toimetab meie organismis kümneid ja kõigil neil on erinev mõjusfäär ja erinevad ülesanded. Antibeebipillides on naissuguhormoonid ja neid on seal väga vähe. Naissuguhormoone ei saa kuidagi kõrvutada neerupealise- või kilpnäärmehormoonidega. Suhkurtõbe või kilpnäärmehaigust põhjustavat toimet naissuguhormoonidel ei ole (isegi soodustavat mitte). Ka sünnitusjärgset autoimmuunse kilpnäärmehaiguse ägenemist soodustavad mitte naissuguhormoonid vaid nende taseme järsk langus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Pillid ja vereanalüüs

Tere. Ma sooviksin teada, et kui ma kasutan rasestumisvastaseid pille (kombineeritud pillid), kas ka siis saab mõõta suguhormoonide taset veres? Kas need ei mõjuta tulemusi mingil moel? Ning kuhu ma pean ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Rasestumisvastased pillid mõjutavad kindlasti suguhormoonide taset ja pillide foonil pole nende mõõtmisel mingit mõtet. Adekvaatse vastuse saamiseks peab vähemalt 2-3 kuud pillidest hoiduma ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitlus

Tere!

Mul on diagnoositud türeotoksikoos, saan tablettravi Mercazolil, küsimus selline, et lugesin, et kilpnäärme üle- ning alatalitlus võib olla seotud rasestumisvasatste pillide tarvitamisega.Olen ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid (antibeebipillid) EI põhjusta ega soodusta kilpnäärmehaiguste teket. Seega võite neid rahumeeli edasi kasutada ja kilpnäärmeravi jätkata.
Tervitades,
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: