E06.3 16.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 24-a noor ema. Peale sünnitust (okt 05) olen väga kiiresti alla võtnud (enne rasedust olin 62/pikkus 180, enne sünnitust 72 kg, peale- paari päevaga 60 kg, ja nüüd juba mitu kuud olen 56-57 kg).
Toidan last rinnaga.

Detsembris, perearsti juures tegin proovi, tulemus oli :
T3=2.30
T4=150
FT4=25,16
FT3=7.33
Anti-tpo>600
TSH=0,023
Endokrinoloog pani mulle diagnoosiks autoimmuunne türeoidiit.

Ise elan praegu Rootsis ja kahjuks ei saa oma endokrinoloogi juurde Tallinna tulla. Minu rootsi perearst teeb mulle proovi iga 3 kuud tagant, aga kahjuks endokrinoologi juurde ma ei saanud.
Jaanuaris FT4=17 ja FT3=5 ja TSH=0.01
Juuksed hakkasid välja langema ka.

Viimane(maikuu) proov näitas:
TSH=13.95
T3=4.0
Tyroxin-fritt 9
Saan L-türoksiini 50 mg, algusel 6 kuuks. Võtsin seda 2 nädala jooksul.

Mul on selline küsimus, kas on see ohtlik lapsele et ma võtal L-türoksiini ja äkki ma saan ilma kuna toidan veel rinnaga. Mida ma pean tegema selleks et mu kehakaal tuleks normi. Märkasin ka paar nädalat tagasi et kael oli ühelt poolt natuke paistes. On see ohtlik?

Suur tänu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kroonilise autoimmuunse türeoidiidi diagnoos on tõenäoliselt õige (TPO tiitri tõus). On päris tavaline, et see haigus ägeneb just peale sünnitust. Ägenemise ajal võib esineda hormonaalseid nihkeid, kilpnääre võib ka mahult suureneda.
Ka hormoonanalüüside muutused on päris iseloomulikud - alguses mõõdukas üle-, siis alatalitlus. On lootust, et analüüsid siiski mõne kuu jooksul normaliseeruvad. Momendil jätkake L-türoksiini korraldatud annuses. Teie lapsele see ohtlik ei ole (tegemist on puhta sünteetilise hormooniga).
Usun, et Teie perearst Roostsis on piisavalt kompetentne Teid jälgima ja ravi korraldama. Endokrinoloogi jutule pääsemine on paraku enamuses välisriikides raskem kui paljukirutud Eesti meditsiinisüsteemis ja ma ei näe selleks ka vältimatut vajadust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Autoimmuunne türeoidiit

Diagnoositi täna Autoimmuunne türeoidiit + E06.3. TSH väidetavalt normis, kuid aTPO üle 1300. Kilpnäärme struktuur ebaühtlane, sõlmi ja tsüste ei leitud. Parema sagara maht 5,7 ml ja vasema maht 6,7 ml. ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Autoimmuunne türeoidiit ei ole haigus, vaid suurenenud talitlushäirete riski näitaja nagu kõrgenenud kolesterool ei ole haigus, vaid on suurenenud südameveresoonkonna haiguste riski näitaja. ...

Loe edasi

Diagnoosi lahtiseletamine

Tere. Käisin perearstil ja kaebasin pideva väsimuse ja kehakaalu tõusu pärast peale sünnitust. Arst tegi vereproovi ja saatis UH-sse. Sealt edasi endokrinoloogi jutule. Endokrinoloog pani diagnoosid:

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegemist on kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitlusega. Vajate asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga (L-türoksiin), mis suure tõenäosusega kestab ...

Loe edasi

Ehhostruktuur?

Käisin alles endokrinoloogi juures.. Arstipoolne seletus jäi väga pinnapealseks (väike keelebarjäär ka..), kutsus mind uuesti veebruaris tagasi uusi analüüse andma.
Loeksin heameelega ka Teie seletust ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kommenteeritksin Teie kilpnäärme ultraheliuuringut järgmiselt:
Kilpnääre normisuurune - maht 14,8ml (N18ml). Struktuuri ja ehhogeensuse muutused on iseloomulikud kroonilisele autoimmuunsele ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: