sõlmelised kõõlused 23.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 60 aastane naine.
5 aastat tagasi põdesin mõlema õla liitelist kapsuliiti. Juba siis oli samaaegselt õlaliigesega valu ka randmeliigeses. Peopesade kõõlused hakkasid kokku tõmbuma. Õlad paranesid. Kõõluste olukord on muutunud hullemaks. Nüüd on kõõlused sõlmeliseks ja "lühikeseks" muutunud mõlema talla all. Valus käia ja kätel kisuvad sõrmed kõveraks. Valutavad just kõõlused, mitte liigesed. Punetust ja turseid pole.
Küsisin reumatoloogi käest, kes küsis veresuhkru kohta.
Suhkur on mul korras, aga üldkolesterool 10,5 ja neist loomulikut kõige halvemad kõige kõrgemad. Selle kolesterooli tõttu pidasin aasta aega dieeti, millest abi polnud. Mingeid reumaatilisi põletikunäitajaid veres pole onud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tore, kui veresuhkru korras on. Ei näe Teil ka viiteid teistele endokriinhaigustele. Kolesterooli tõus on tõenäoliselt seotud ea ja pärilikkusega. Igaks juhuks võiks määrata ka kilpnäärmehormooni (TSH), kuna alatalitlus võib kolesterooli tõusu soodustada. Dieedist polegi nii kõrge kolesterooli puhul ammendavat abi loota. Vaja on alustada kolesterooli langetavat ravi tablettidega (statiinid). Teie kõrgete näitajate puhul saavad neid soodustusega välja kirjutada kardioloogid, endokrinoloogid ja sisearstid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.