Kolesterool, veresuhkur 28.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, uuringu alusel määrati verest kol, oli 5,2.2 aastat tagasi oli 5,8.Kas peaksin ja kuidas veel langetama?On sellest kasu.Olin enne määramist öö söömata.
Määrati ka veresuhkur.Oli 4,2, 3,8 oli 2 a tagasi.Ise arvan et täis kõhuga see tõuseb, tugeval füüs pingutusel aga langeb tugevalt.Ise ei kannata limonaade- alakeha, kere hakkab sügelema, kärna lähen.Vahel hakkab ka kommidest paha.Kas pärat mandlitelõikust võib kolesterool langeda ka ja veresuhkur tõusta?Mees 30.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkruga on Teil kõik korras ja selle pärast muretseda pole vaja. Kolesterooli osas sõltub palju selle labori normväärtustest, kus Teie analüüs tehti. Meie haigla laboris (SA PER Mustamäe korpus) on kolesterooli normi ülemiseks piiriks 5,0 mmol/l. Seega oleksid Teie väärtused veidi üle normi.
Arvan, et esialgu piisaks oma toidulaua ülevaatamisest (piirata loomseid rasvu) ja füüsilise aktiivsuse suurendamisest. Konkreetsemaid nõuandeid saate näiteks lipiidi- või elustiilikabinetist (sellised on olemas Tallinnas ja Tartus suuremate haiglate juures). Mandlite eemaldamine kolesterooli väärtusele tõenäoliselt ei mõju.
Lisaks kaaluge teisi olemasolevaid südamehaiguse riske (kehakaal, suitsetamine, vererõhk). Võib-olla saate oma tervise heaks veel midagi ära teha. Perearsti juures tasuks määrata lisaks ka kolesterooli alafraktsioonid - nn. "hea" ja "halb" kolesterool. Edaspidi oleks soovitav kolesterooli väärtusi 1-2 aastase intervalliga regulaarselt kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.