Diabeetik 02.01.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23aastane,põen suhkru haigust 16 aastast saadik ,olen sünnitanud lapse.Lapsel on kõik õnneks hästi.Aga mure on mul endal, et kui ma olen diabeetik ja ma vajan arsti abi kas ma pean tõesti kuuaega ootama arsti vastuvõttule.Kus juures olen nii mettõele kui ka registratuurist numbrit käind palumas ei anta,aga ma ise tunnen et järsu on mu tervis kuidagi halvenenud.Aegajalt ma tunnen et kurgus nagu häiriks mind midagi,kas see võib olla kilpnääre eriti siis tunnen kui pinges olen,siis on mul külm siis aga väga kohe väga palav,et üleni higine.Paha on olla iiveldab,pea on kogu aeg kuidagi uimane,joogi janu nagu ei ole nii väga,aga silmad löövad aeg ajalt uduseks mul on kerge hirm ,kuna ema mul ka suhkru haige ja ema mul on pime.Kuigi silmi püüan ikka iga aasta korragi kontrollida.Palun aidake, äkki saaks hea arsi juurde kes mind tõesti aitaks ja teeks kõik uuringud.
Head uut aastat teile.
AITÄH:)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tundes süsteemi "seestpoolt" tean, et 1. tüüpi suhkruhaigena peaks teil olema oma endokrinoloog, kelle juures regulaarselt käite (kui kõik on hästi, kord poole aasta jooksul; kui on probleeme, 2-4 kuulise intervalliga). Loomulikult on Teil olemas ka perearst, kelle vastuvõtule saate 1-3 päeva jooksul. Kui tervis on järsult halvenenud, võib ka perearst teha esialgsed uuringud. Lõpuks on alati võimalik pöörduda haigla vastuvõtuosakonda või kutsuda kiirabi.
Kui soovite uut arsti, tuleb esmasele vastuvõtule paratamatult kuu aega oodata (nii pikad on Tallinnas ja Tartus järjekorrad endokrinoloogi vastuvõtule). Kiiremaks vastuvõtule pääsemiseks võib pöörduda endokrinoloogi era- või tasulisele vastuvõtule, kus järjekordi ei ole ja ka saatekirja ei nõuta (Tallinnas näiteks Südalinna Arstides dr. Jaanus Kerge, Viruplatsi arstides dr. Anu Ambos, Tartus on tasuline vastuvõtt endokrinoloogidel Tartu Ülikooli Kliinikumi Konsultatiivses polikliinikus).
See, et kord aastas silmi kontrollite, on väga õige (võib-olla peaksite seda sagedaminigi tegema). Olete juba staazikas diabeetik ja vähemalt kord aastas tuleb teha ka neeru-uuringud, külastada jalaravi kabinetti, vajadusel teha neuromüograafia. Tõenäoliselt hakkavad diabeetilised kaugtüsistused endast tasapisi märku andma ja tuleb hoolega jälgida, et suhkurtõve kompensatsioon oleks võimalikult hea (Teie kirjast ei selgu, kui sageli veresuhkrut mõõdate ja millised on väärtused, kas on probleeme insuliini annustamisega).
Seega, võtke ühendust oma endokrinoloogiga (kasvõi telefoni teel) või perearstiga. Kui soovite uut arsti, on kiireim tee pöörduda tasulisele vastuvõtule (kuna olete kindlustatud, jätkub ravi edaspidi tavalisel vastuvõtul).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.