Maninil 5 annustamine 07.08.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ema on 81 aastane 2. grupi diabeetik. Poolteist kuud tagasi tõusis veresuhkur seniselt 6,8 mmol/l 15-17 mmol/l-ni. Seni võttis ta Diaprel MR 4 tbl. päevas, nüüd kirjutas perearst Maninil 5 2 tbl. päevas. Peale 2 nädalat pole veresuhkru väärtus langenud (kodune mõõtmine) ja kuna nii perearst kui endokrinoloog on puhkusel, küsin -kas tohib tõsta Maninil 5 annust 3-4 tabletini päevas. Kui ei, siis vähemalt seletage, miks. Tuleb ju veresuhkur alla saada iga hinnaga.
Tänan.Aivar

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui ema võttis varemalt diapreli MR 4 tabletti päevas, siis on ekvivalentne annus maniniili samuti 4 tabletti päevas. Seega võib maniniili annust loomulikult suurendada. Samas pole sellest tõenäoliselt kuigi palju abi veresuhkrute parandamisel.
Suhkurtõbi on iseloomult progresseeruv haigus ja aja möödudes tuleb rakendada järjest tugevamatoimelist ravi. Siiski peaks järsu veresuhkru kõrgenemise puhul alati juurdlema, kas sellel pole mingit suhkurtõvevälist põhjust (põletik, südamehaiguse või kopsuhaiguse süvenemine jne).
Teie ema saab juba maksimaalses annuses (4 tbl. päevas) tablettravi ja tõenäoliselt oleks kompensatsiooni parandamiseks vajalik lisada insuliini. Nii eaka patsiendi puhul pole süstimise korraldamine lihtne ja tõenäoliselt vajab ema vähemalt alguses ka Teie abi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

suhkruhaigus

Tere!

Isal on II tüübi diabeet, raviks on määratud Maninil tabletid kolm korda päevas. Diabeet on olnud juba üle 20-ne aasta. Viimasel ajal on veresuhkur ikka kõrge, paistab et eelnimetatud ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tavaliselt on 2. tüüpi suhkurtõve puhul tablettravi efektiivsuse aeg keskmiselt 10 aastat. Sel perioodil on võimalik haigust tablettraviga heas kompensatsioonis hoida. Samas ei suuda ükski ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: