Ülekaalulisus.. 19.05.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tean,et seda on vist Teie käest pidevalt küsitud,et kuidas kaalust alla saada ja mitu kalorit tuleks päevas süüa jne.Asi selles,et isa on 49a. ja kaalub kusagil 160-170 kg vahel.Käis ka Tartus endokir.juures,kuid sealt ta suurt abi ei saanud...nad pigem veel mõnitasid teda...kas oskaksite kuidagi nõu anda või siis kellegi poole pöörduda?Tahaks,et isa veel elaks mitte nii et paari aasta pärast teda enam ei oleks...Kas on Teil mõnda tuttavat arsti Tartus,kedagi,kes suhtub ülekaalulistesse kui inimene ja tahab ikka in. aidata mitte ei mõnitaks?

Lugupidamisega,Tinxu

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mõistan Teie probleemi hästi. Teie isa on veel suhteliselt noor mees, raskekujuline rasvtõbi ohustab kindlasti tema tervist ja tõenäoliselt lühendab eluiga. Samas on väga oluline, et isa ise olukorra tõsidusest aru saaks ja oleks valmis abinõusid tarvitusele võtma. Dieeti pidada ei saa kahjuks tema eest keegi. Ja just seda peab ta tegema kogu ülejäänud elu. Lisaks dieedile tulevad raskekujulise rasvumise puhul kõne alla ka kaalulangetavad ravimid ja isegi toidu imendumist takistavad soolelõikused. Aga ilma dieedita ei ole ühestki teisest ravimeetodist olulist abi.
Kahjuks ei tegele rasvtõvega patsientide nõustamisega otseselt ükski erialaspetsialist. Endokrinoloog tegeleb tüsedatega juhul, kui ülekaalu põhjuseks on endokriinhaigus. Kui see nii ei ole ja rasvumine on seotud pärilikkuse, ülesöömise ja vähese füüsilise aktiivsusega, jääb üle üksnes perearst.
Soovitan pidada isaga maha üks tõsine jutuajamine. Kui ta ise oma probleemi piisavalt ei teadvusta, püüdke talle olukorra tõsidus selgeks teha. Ja siis hakake koos dieeti pidama. Kasvõi kogu perega. Kui teadmisi napib, ostke "Lihtne kaloriraamat". Sellises kaalus mees võiks süüa 1800-2000 kcal päevas. Sellega saab kõhu täis, kuid hakkab tasapisi alla võtma. Kui sobib, ühinege kaalujälgijatega. Nende punktisüsteem on küll pisut keeruline, kuid kui selgeks saab, aitab järjel püsida. Ajalehed-ajakirjad on täis ka meeste kaalulangetamise lugusid (näiteks eksminister Margus Leivo või kasvõi Ivo Linna). Ei usu, et Teie isa kehvem on. Kui paar esimest kuud oodatud edu ei too, paluge perearstil soovitada abiks kas reductili või xenicali. Ravimid on küll kallid (u.1000 EEK-i kuus), kuid paar kuud võtmist teeb enamasti kaalulangetamisele hea sissejuhatuse ja edasi saab juba dieediga.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

neiu kehakaalu probleem

Kas 15.a tüdruku suurem kehakaal ja mensesetsükli häired( vahel 45-50 päeva) võivad olla seotud hormoonidega? Kas see võib olla seotud kilpnäärme tegevusega?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nii noores vanuses on menstruaaltsükli häired pigem reegel kui erand. Tsükkel normaliseerub hiljem iseenesest ja olulisi hormonaalseid häireid leiame harva. Ülekaalulisus pole paraku samuti ...

Loe edasi

ülekaalulisus

Mu 10 aastasel pojal on jalalabal luumõra ja traumatoloog ütles,et selline ülekaaluline laps ei tohiks palju vett juua,eriti pärast treeningut.Ta on 1,58 m. ja kaalub 62 kg.Kuidas on seotud mõra ja veejoomine ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Raske öelda, mida traumatoloog silmas pidas. Teie poeg on küll mõnevõrra ülekaaluline, kuid veejoomise piirangul ma küll mingit põhjendust ei näe.
Tervitades,
...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: