hormonaalne nihe ja nahalööve 06.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere päevast,

Olen 21.aastane neiu, kellel tekkis kuu aega tagasi esialgu kaelale ja hilisemate nädalate jooksul kõikjale levinud peenekoeline punaste täppide lööve, nahk ka kestendab ja on õrn. Olen käinud nahaarsti juures Tartu Ülikooli Nahakliinikus ja peale parvoviiruse kohta veretestide tegemist (osutusid negatiivseks) arvas doktor, et tegemist on hormonaalse häirega.
Nimelt lõpetasin ma peale 2-aastast kasutamist selle aasta 7.veebr Logesti võtmise ja järgneva 28 päeva jooksul menstruatsiooni ei toimunud.Kui tavalise rütmi järgi oleksin uuesti seejärl pidanud alustama uue paki söömisega, algaski mul tugevalt punetav ja sügelev lööve kaelal ja kuklas. Ehmatuses, et päevi ei toimunud, alustasin seejärel veidi hiljem uue Logesti paki söömisega, ilma et päevi oleks olnudki 18.märtsil. Nüüdseks on homme veel üks pill jäänud võtma, ja siis peaks järgnema 7 päeva, mil peaks toimuma menstruatsioon. Lööve on vaatamata Logesti võtmisele endiselt alles ja liigub kõikjal mööda keha ringi - rinnaesine, kõht, selg, käed, nägu. Lööve tugevneb sportides ja dusi all käies, samuti õhtuti.

Kas teie arvamist järgi võib olla tegemist hormonaalsest häirest tingitud lööbega ja milliste vahenditega saaks seda leevendada omal käel, kui analüüse pole veel võetud? Kas sportimine, dusi all käimine ja intensiivse päikese käes olemine on siis täielikult keelatud?

Märkuseks niipalju, et ka nooremana enne pillide kasutamist esines mul aeg-ajalt pingeperioodidel tsüklihäireid.
Suur aitäh vastuse eest,
murelik

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
See, et hormonaalse kontratseptsiooni katkestamisel oma tsükkel kohe ei taastu, on üsna tavaline nähe. Oma munasarjade talitlus oli lihtsalt pikemat aega pärsitud ja taastumine võtab aega. Selles küll mingit probleemi ei ole. Teie nahalööbe ja pillide vahel ma samuti mingit seost ei näe. Tuleb uuesti nahaarstile minna, mõnikord võib ka kogenud perearstist abi olla. Võib-olla on kõik palju lihtsam - tegemist võib olla allergilise lööbe või mõne nahaparasiidiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.