suhkruhaigust saab............ 07.10.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere kas suhkruhaigust saab ravida ravi teedega nt mustika teed,kas oomega3 vöib kasutada ka.mul on uks probleem kui ma teen oma tutrele isusti insuliini siis ta utleb et on halb ja kui ei tee susti siis pidi hea olla olema ja tunneb ennast suurepäraselt,kas ei vöi olla aine vahetusega seotud olla.,et veresuhkur on nati körge,ma tahaka haigusest lahti saada mulle ei meeldi sustida,ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
1. tüüpi suhkurtõbe ei saa ravida muu kui insuliiniga. Selle haiguse puhul kõhunäärme insuliinitootmine lakkab ja me peame seda elutähtsat hormooni asendama. Mustikatee aitab mingil määral süsivesikute omastamisele kaasa ja abi võivad temast loota eelkõige 2. tüüpi suhkurtõvega patsiendid (eakamad inimesed, kelle suhkurtõbi ei ole põhjustatud insuliini puudusest, vaid selle toime muutumisest). Omega 3 on toidulisand, mis sisaldab nn. kasulikke rasvu, mis aitavad pidurdada ateroskleroosi ja toob seega kasu samuti pigem keskealistele ja vanematele patsientidele. Insuliini ei asenda omega 3 mingil tingimusel.
Süstimine ei meeldi kellelegi, ei sellele, kes süstib, ega sellele, kellele süsti tehakse. Ometi on insuliini süstimine ainus võimalus, kuidas säilitada 1. tüüpi suhkruhaige lapse elu ja tervist. Süstimisega kõrval on oluline toitumisreziimi järgimine ja veresuhkru mõõtmine. Nii liiga madal kui liiga kõrge suhkur võivad põhjustada lapsel halba enesetunnet. Seega lapse halva enesetunde puhul on veresuhkru mõõtmine esimene asi, mida teha.
Kahjuks 1. tüüpi suhkurtõbe pole võimalik välja ravida. See on kibe tõde, millega tuleb leppida ja kohaneda. Samas võib siiski loota, et hoolimata süstidest (millega Teie tütar tasapisi harjub ja mida hakkab edaspidi ise tegema) ootab teda tõenäoliselt pikk ja tegus elu. Teie ülesanne on teda selles kõigiti toetada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.