Liigne kaal 13.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus selline: milline looduslik apteegis käsimüügis olev ravim või toidulisand aitaks kaalu alandada kõige efektiivsemalt? Müügil on kümneid tablette (kapsleid ei saa alla neelata) aga ei jõua ju kõiki osta ja järgi proovida. Olen paari kuuga (söömisega) juurde võtnud 6 kilo - tahaksin jälle kaalu maha saada aga milliste rohtude või toidulisandite abiga oleks see kõige efektiivsem?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ole ma dieedispetsialist ega kaalunõustaja, olen kõigest endokrinoloog. Minu tööks on ülekaaluliste hulgast välja selekteerida need, kelle puhul kaalutõus on põhjustatud haigusest ja neid ka ravida. Kui kaalutõus on seotud pärilikkusega või põhjustatud ülesöömisest, on inimene põhimõtteliselt terve ja arstiabi vaja ei ole. Seega ei ole ma ka kursis kümnete käsimüügis turustatavate kaalulangetavate preparaatidega, mis enamuses on ka üsna kallid. Minuteada pole ühegi puhul neist vettpidavat tõendusmaterjali efektiivsuse kohta. Toime ilmnemine või puudumine on pigem seotud usuga preparaadi toimesse ja väga individuaalne. Preparaatide kaitseks võib öelda, et nad ei tee vähemalt tervisele kahju. Kui magusaisu väga kiusab, võib proovida kroomitablette. Mõnel minu patsiendil on need tõepoolest aidanud magusatarbimist vähendada.
Kõige lihtsam, odavam ja loomulikum kaalulangetamise viis on toitumisharjumuste muutmine ja tervisesport. 6kg peaks kaduma nende abinõude rakendamisel 3-6kuuga (kui kaob kiiremini, kipub ka kiiremini tagasi tulema). Suvi on ju parim aeg oma eluviisi tervislikumaks muutmiseks - külluses värsket kodumaist puuvilja, juurvilja, marju. Igal õhtul võib teha tunnise jalutuskäigu või rattasõidu. Puhkus võimaldab ka pikemaks ajaks suvilasse või lihtsalt loodusesse minna. Väga hästi mõjub mistahes füüsiline töö vabas õhus. Raha jääb taskusse ja lisaks kaalulangusele puhkate talvisest stressist.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.