Kaalulangetamine, jood, kilpnääre 02.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Miks ei ole soov kasutada kaalulangetavaid tablette (Viaredin), mis sisaldavad joodi, kui on suurenenud kilpnääre ja hormoonid on korras. Samas olen kuulnud, et joodi kasutatakse just kilpnäärme haiguste korral ja minuteada peaks meie poodides olev sool sisaldama ka joodi. Milliseid kaalulangetamise tablette siis kilpnäärme haigetele siis soovitatakse?

Tervitustega Priske

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei soovita mingeid tablette, dieeti ja liikumist soovitan. Seda eelkõige.
Palju oleneb, millise kilpnäärmehaigusega on tegemist ja kas saab kilpnäärme ravimisega kaalulangusele kaasa aidata (alatalitluse kompenseerimine aitab ainevahetust kiirendada ja turseid vähendada, millega kaal langeb).
Kui kilpnäärme talitlus on normaalne, kuid probleemiks on sõlmelisus või krooniline türeoidiit, ei soovita ma kunagi suure joodisisaldusega preparaate, mis võivad eelnevalt haigel kilpnäärmel provotseerida hormonaalseid nihkeid. Need ravimid on terve kilpnäärmega isikutele. Joodi võib kasutada noortel inimestel difuusse struuma korral või struuma profülaktikaks. Teiste kilpnäärmehaiguste raviks seda ei kasutata kunagi. Jodeeritud soolas on joodisisaldus väga väike ja see ei tee kellelegi kahju ning kuulub profülaktiliste meetmete hulka.
Kallis Priske! Priskust tablettidega ravida ei saa. Igal tabletil on kõrvaltoimed, mis võivad mõnele inimesele osutuda kahjulikukus. Ainus meetod, mis on ohutu ja annab ka teatud efekti, on eluviisi muutus.
Jõudu ja rõõmsat pealehakkamist soovides,
dr. Anu Ambos.