Gestatsioonidiabeet ja tulevik 11.04.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist!
Minul diagnoositi gestatsioonidiabeet 35.raseduse nädalal. Süstisin kuni sünnituseni 2xpäevas insuliini. Arsti väitel oleks pidanud suhkur peale sünnitust mõne päeva jooksul normi minema. Tagasi endokrinoloogile pean minema alles 2 kuud peale sünnitust. Praegu on beebi mul 2 nädalane, kuid versuhkur alla 7 mmol/l ei lange (välja arvatud juhul, kui ma üldse ei söö 12 tundi või söön ainult "tailiha ja kapsast"). Ilma söömata titat ei imeta, aga süüa normaalselt ma ka ei julge. Ehk ei ole paanikaks veel põhjust? Aga võib-olla ikkagi on... Kas see suhkrunäit on juba kindel viide väljakujunenud diabeedile või on veel lootust seda vältida? Olen 29 a vana, 168 cm pikk ja peale sünnitust kaalusin 68 kg.
Kas tõenäosus diabeeti haigestuda on väga suur? Kas mu lapsel võib midagi sellist viga olla, mida ma ehk ei näe veel? Kuskohast internetist või millisest kirjandusest võiks leida lisainformatsiooni selle haiguse kohta? Kui kaua diabeedihaige üldse kvaliteetset elu elada saab? Kõik, mida televisioonis näidatakse on erakordselt õudne- ainult surevad ja pimedaks jäänud inimesed... tegelikult on kindlasti ju kergemini kulgevaid juhtumeid ka- neist millegipärast ei räägita.
Loodan, et suudate mu paanikat kuidagi leevendada!

Ette tänades,
Maria

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mõõtke paaril päeval järjest veresuhkrut hommikul tühja kõhuga. Kui see on korduvalt üle 6,1mmol/l, on tõepoolest kahtlus, et diabeet pole rasedusega möödunud (võib ka nii minna). Sel juhul ärge jääge kahtluste kätte piinlema, vaid pöörduge oma perearsti poole. Tema on ka inimene, kellelt saate esmast infot suhkurtõve kohta ja ravijuhiseid, kui tõesti haigeks osutute. Perearst suunab ka vajadusel endokrinoloogile.
Teie laps on tõenäoliselt täiesti terve ja mingit arenguriket ega kaasasündinud haigust tal kahtlustama ei pea.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.