kilpnääre ja südame rütmihäired 26.03.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 37 aastane naine ja 5 aastat hädas kilpnäärme ületalitlusega. Selle 5 aasta jooksul on mul olnud 3 korda ületalitluse ägenemist, mil algavad vererõhu tõusud hooti ja süda hakkab tegema imelikke jõnkse. Viimane kord juhtus see 1,5 kuud tagasi, tundsin neid jõnkse, nagu süda jätaks vahele ja lööks siis kohe kiiresti otsa ja eriti tundsin neid jõnkse peas ja kurgus. Töölt sattusin otse haiglasse, vererõhk oli 220 ja 110 või midagi ning süda vistsisti rütmist väljas. Algul ei teatud põhjust, siis peale analüüside vastuseid selgus, et kilpnäärme näitajad olid: TSH 0,004 ja ST4 midagi 56,2. Täpselt ei mäleta. Vastused teada saanud võttis arst kohe maha südame rohud ja pani peale merkazolili ja metoprololi tabletid. Sama ravi, mis eelnevatel kordadel. Peale 3 nädalat tablette tegin uued proovid, ja need olid umbes poole võrra paremad.
Mu süda öeldi olevat iseenesest terve,rütmihäired tekkisid kilpnäärme türeotoksikoosist.
Olen väga mures. Olen kannatanud paanika-ärevushäire all juba aastaid enne kilpnäärmehaiguse avastamist ja need jõnksatused ei tee mu olukorda paremaks. Kardan kohutavalt, et süda jääb seisma ja mul on tekkinud probleemid tööle mineku ja sealt tulekuga, suudan minna kas tuttavaga koos autoga või taksoga. Kuna see hakkab rahakotile , siis ei kujuta ma ette, mis edasi saab. Enamus asju mu elus on alati tegemata jäänud ja nüüd veel enam. Loomullikult on mul praegu tervis oluliselt parem, kui enne, suudan trepist käia ja jõuan kotte tassida. Aga kardan neid jõnkse. Arvan ise, et need on ekstratsüstolid aga võib-olla ka tugevamad löögid, mida tunnen.
Kui kilpnääre tekitab selliseid rütmihäireid (kiire pulss on mul olnud niikaua, kui arste olen külastanud ja ärevushäired hakkasid) , mitte ainult kiiret südametegevust, kas see võib tappa. Tahaks ikka lapsed suureks kasvatada. Ja kas üldse on lootust millalgi, et sellisest ni öelda jamast vabaneda. Meie suguvõsas minu teada kilpnäärnehaigeid pole olnud.
Loodan peatsele vastusele! Teid tervitades Merike Pärnust.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlus on tunduvalt soodsama prognoosiga, kui oleks tõsine südamehaigus. Korduvate toksikoosi retsidiivide tõttu oleks soovitav seekord rakendada radikaalset ravi s.t. kas radiojoodi või lõikust. Siis on lootust ka kilpnäärmehaigusest alatiseks vabaneda. Paanikahäiret see, tõsi küll, ei ravi ja sellega tuleb tõenäoliselt edaspidigi tegelda.
Pöörduge endokrinoloogile oma kodulinnas ja arutage temaga läbi kõik võimaliku ravi variandid. Koos leiate sobiva lahenduse. Radiojoodravi või kilpnäärmeoperatsiooni tehakse nii Tallinnas kui Tartus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.