kilpnääre ja jood ravi. 22.03.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 24 aastane ja mul avastati kilpnäärme suurenemine kaks aastat tagasi, aasta peale sünnitust. Siiamaani olen seda ravinud tablettidega kuid iga poole aasta pärast tuleb haigus tagasi. Viimane kord st.märtsis sel aastal,anti valida,kas tabletid või joodravi. Otsustasin tablettide kasuks,kuna joodravist tean vähe. Olen kuulnud,et sellega võivad juuksed välja langeda. Kas pärast ravi lõppu on elu jälle normis ja juuksed kasvavad tagasi? Ja kui suur on võimalus,et haigas tagasi ei tule? Margit

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kas Teie puhul on tõepoolest tegemist üksnes kilpnäärme suurenemisega või lisandub sellele ka kilpnäärme ületalitlus? Kilpnäärme suurenemine (kui see on mõõdukas) olulisi vaevusi ei põhjusta ja radiojoodravi rakendatakse selle puhul harva.
Kui siiski on tegemist retsidiveeruva ületalitlusega, on lood hoopis teised. Esiteks peab püsivama remissiooni saavutamiseks tabletikuur kestma vähemalt aasta. Kuigi hormoonid normaliseeruvad ruttu, ei tohi tablettravi liialt ruttu lõpetada. Kui vaatamata pikkadele ravikuuridele püsivat remissiooni ei saavutata, tuleb otsustada radikaalse ravi (lõikuse või radiojoodi kasuks). Ületalitluse sage kordumine kahjustab südamelihast ja võib tuua kaasa rütmihäireid, tekkida võib silmakahjustus jne. Samuti on tablettravil oma kõrvaltoimed, mis ilmnevad sagedamini aastaid ravimeid tarvitanud patsientidel.
Mingit juuste väljalangust radiojoodravi kaasa ei too. Peale radiojoodravi ei tule ületalitlus tagasi enam kunagi. Kuid ka siin on omad probleemid. Tekib püsiv alatalitlus, mille tõttu peate edaspidi pidevalt tarvitama asendusravina L-türoksiini 1 tablett päevas.
Seega soovitan oma endokrinoloogiga põhjalikult nõu pidada. Eelkõige paluge arstil selgitada Teile Teie haiguse olemust ja sellest lähtuvalt ka võimaliku ravi plusse ja miinuseid. Parima võimaliku ravi suhtes jõuate otsusele ühiselt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.