kehakaal ja närvilisus 18.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Aastaid tagasi kasutasin mingit rohtu, et ei tekiks kõhukinnisust ja raviks kilpnäärme alatalitlust. Eesti Vabariigi ajal ei ole ma enam endokrinoloogi juures käinud, tunnen ennast kohati kuidagi ülinärvilisena ja kehakaal kohe ka tõuseb, nimelt olen ülekaaluline ja sellistel puhkudel lisandub kehakaal kiiresti ja palju. Hiljem kui rahunen alaneb ka mingi kaalu osa, aga mitte kõik mis juurde tuli.
Samas tunnen vahel, et nagu midagi segaks neelatamist, tekib paanika ja lähen hirmust higiseks. Kõõgutan siis oma kaela niikaua kuni suudan jälle neelatata. See on päris hirmus tunne.
Küsin, kas võib olla põhjus kilpnäärmes ja mida peaksin ettevõtma?
Perearst ütleb kül, et ei ole vaja väga muretseda oma kaalu pärast, et ega ma nii suur ka välja ei näe, paanikaks pole suurt põhjust.
Kui võtsin veneajal neid tablette, siis ka kaal veidi vähenes. Olin 124 kg, praegu olen 96kg. Olen ka kaalujälgijates käinud. Kui sinna läksin olin 105 kg ja kui jätsin pooleli olin 84,6kg. Oma nõrkuste pärast jäi pooleli, iseloomu puudumine ja sellest on tõesti kahju.
Olen ka mõelnud abi paluda psühhiaatri käest. Mis Te arvate, kas sellest oleks abi?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Preparaat, millega Te aastaid tagasi kõhukinnisust ja kilpnäärme alatalitlust ravisite, oli tõenäoliselt türoksiin - kilpnäärme hormoon.
Nüüd tuleks kõigepealt selgeks teha, kas Teil üldse mingit kilpnäärmehaigust on. Sellesks tuleks määrata kilpnäärmehormoonid ja teha kilpnäärme ultraheliuuring. Siis on ka selge, kas kilpnäärmel on mingit osa Teie ülekaalulisuses ja Teil esinevates neelamishäiretes. Kui selgub, et kilpnääre on terve, pole türoksiinist Teie probleemide lahendamisel küll mingit abi.
Seda, et dieedipidamine aitab kehakaalu alla võtta, olete kaalujälgijates juba kogenud. Kui Te üksi omaette ei suuda toitumisreziimist kinni pidada, võib uuesti kaalujälgijatega ühineda. Üle kipute sööma just psüühiliselt pingelistel aegadel ja seetõttu ei teeks tõepoolest paha psühhiaatriga nõu pidada. Võib-olla vaevab Teid paanikahäire, mida saab ravimitega leevendada ja siis on ka dieedist kergem kinni pidada.
Edu soovides,
dr. Anu Ambos.