Kas hormoonid? 02.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Tütrel oli 6 aastat tagasi süljenäärme tsüst, mis opereeriti, op. kestis pea viis tundi. Aasta hiljem, 7 aastasena hakkasin märkama lapse rasvumist, praeguseks on tal oma kasvu juures umbes 15 kg liigset kaalu. Kas on võimalik, et nii pikk narkoos muutis hormonaalset tasakaalu ja kas ta peaks tulema endokrinoloogi vastuvõtule?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Ajus paiknevad tõepoolest tähtsad ainevahetust (ka näiteks söögiisu) mõjutavad keskused. Mõnikord näeme kiiret rasvumist ajutuumoritega patsientidel. Lõikusaegse narkoosi mõju piirdub siiski üksnes ajukoorega ja hoolimata lõikuse kestusest, hilisemat rasvumist ei tekita.
Kehakaalu hakkab lisanduma sageli mõned aastad enne puberteedi algust. Võib-olla muutus kooliminekuga oluliselt tütre elureziim? Kas perekonnas on tüsedaid? Kui vana on tütar praegu? Kas puberteet on alanud? Kulgeb see normaalselt?
Soovitan siiski lasteendokrinoloogile pöörduda, et välistada võimalikud ülekaalu haiguslikud põhjused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos