Lapse väljaheide 09.06.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mureks lapse väljaheide, mis on muutunud helebeežiks. Vahel väga puderjas ning vahel hoiab kujusse. Lisaks on lapsel halvalõhnalised gaasid ja ta ei soovi süüa, sööb väga vähe. Kestnud ca nädal. On ka varem olnud puderjas väljaheide ca 3 nädalat järjest. Annan probiootikume.Lapsel on ka kehv kaaluiive. Laps sai 02.06 aastaseks ja kaalub 8.7kg, pikkus 77cm. Sünnikaal oli 3.4kg. Mida edasi teha, kas selline muutus väljaheites võib tulla hammaste lõikumisest? Kas ca 150g kaalukasv kuuga näitab midagi haiguslikku, ca 6 kuud on laps juurde võtnud cmax 250g kuus.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Hammaste tulek võib mõjutada rooja konsistentsi, kuid helebeež värvus ei peaks olema sellega seotud.
Kaaluiive on olnud selgelt vähene.
Oluline on kaalu-kasvu kõver. Esimesel poolaastal on kaaluiive suurem, teisel poolaastal väiksem ja vaja oleks hinnata, millel see puudulikuks muutus.
Kindlasti on vaja hinnata, mida ja kui palju laps sööb st kaloraaž ja valkude-rasvade-süsivesikute vahekord toidupäeviku andmete alusel.

Arvan, et vaja oleks täpsustavaid uuringuid.
Perearst saab ise teha esialgsed uuringud ja vajadusel suunata gastroenteroloogi vastuvõtule.

Heade soovidega,
Kjulge