Metalli/vere järgi lõhnav hingeõhk lapsel. Kõhuvalu ja veidrad punnilised kuivad/ketendavad laigud nahal 19.11.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lapsel eelmise aasta jõuludest kõhuvalu probleemid, mis algasid pärast kõhuviirust. Sellest ajast pea iga kord, kui viirushaigus hakkab, algab kõhuvalu ja iiveldamine, vahel koos oksendamisega.
Kõhuvalu pärast käisime perearstil, tegime analüüsid, allergiloogil (kõik korras), ultrahelis ja gastroenteroloogil - kõik näitajad korras. Jäi tõdemus, et see on üsna levinud, et haigusega võib lapsel kaasneda/tekkida kõhuvalu.
Kõhuvalud jätkuvadki. Viimane kord tekkis palavik, siis kõhuvalu ja iiveldus. Ja nii tugevasti, et ei söönud pea midagi terve päev. Palavik oli ka.
Samuti tekib sageli väike punnike naba alla alakõhu piirkonda (alati samasse kohta), kui kõht valutama hakkab.
Teiseks on tihedad kihelevad laigud kehal, mis ketendavad ja punetavad. Neid laike ei oska millegagi seostada, sest tekivad täiesti juhuslikel hetkedel. Enamasti kõige tihedamini põlveõndlasse, kuid ka küünarnukkidele ja sisekülgedele. Viimati oli käevarrel ja kui see kadus, siis tekkis ülakehale rinna kohale. Nende ebamugavat kihelemist leevendame loodusliku kreemiga. Laigud esialgu ketendavad, võivad olla punnilised (hästi väiksed täpid), on punakad ja kui kaovad, siis jäävad järele heledad laigud.
Kas tegemist võib olla psoriaasiga? Sest minupoolses perekonnas on seda esinenud..
Viimaseks hakkasin suvehakul tundma vere või metalli lõhna tema hingeõhus. Ja see kuidagi teeb mind eriti ärevaks, sest ma tunnen seda väga tihti. Millest selline asi tingitud võib olla? Ega see millelegi tõsisele viita?

Ma kindlasti lähen lapsega uuesti arstile, et ka neid laikusid uuesti näidata, suu lõhnast rääkida ja aru pidada, aga siiski oleks hea kellegi arvamust veel kuulda või soovitusi, kuhu minna. Nahaarstile?
Hambaarstil mõni kuu tagasi käisime, hambad on korras.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Et uuringud kõik korras olnud, siis tõsise haigusega tegemist ei saa olla.
Psoriaas on levinud nahahaigus ja kui lähisugulastel on diagnoositud, siis on selguse saamiseks õige pöörduda dermatoloogi vastuvõtule.

Heade soovidega,
Kjulge