allergia ravi 13.07.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Kui mul on allergia õietolmu vastu eriti heinaliste kas on mingisugust ravi ka teisel kujul kui tabletid ja ninatilgad, ma mõtlen mingid süstid või mingi ninaoperatsioon et sellest asjast vabaneda ja kui on siis kui palju see maksab?

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Õietolmuallergia korral on tõesti võimalus ka alternatiivseks raviks. See on nn. spetsiifiline immuunravi, mis on profülaktiline ravi meetod, esmakordselt kasutusel juba 1913.aastal. Ravi mõte on selles, et õietolmuga kokku puutudes teil haigusnähte ei tekiks. Selleks süstitakse 3-4.nädalaste vahedega seda sama õietolmusegu, millele te ülitundlik olete (nt. heintaimed) nahaalusi, alustades suurtes lahjendustes ja allergeeni kontsentratsiooni tõstes. Vastuseks allergeeni viimisel organismi, teie immuunsüsteem hakkab moodustama blokeerivaid antikehasid ning teie immuunsüsteem kõlastub ümber. Mille tulemusena suvel heintaimede õitsemise ajal haigussõmptomid esinevad kergemalt või taanduvad. Ravi on mõtekas alustada haiguse varajases staadiumis (algusest möödas < 5.aastat). Ravi kestvus on tavaliselt 3.aastat. Kuid seda spetsiifilist immuunravi teevad ainult allergoloogid. Seeda sõltub teie elukohast (kuid on võimalik muidugi käia ka igakuiselt süstimas). Raviks kasutatavad allergeeniekstraktid kompenseeritakse ainult 50% ulatuses ja stardi ravi läheb maksma 2.000 EEK-i (6-9 kuud ravi), edaspidi veidi vähem. Efektiivseks ongi ta osutunud just õietolmuallergia korral, kui ei ole polüsensibiliseerumist (õietolm+ loomakarvad + kodutolmulest). Kasutatakse seda ravi ka arenenud riikides. Ravi miinuseks on igakuine arsti juures süstimas käimine ja meil Eestis ka hind. Kuid nagu ma alguses ütlesin, on see profülaktiline ravi, mitte sümptomaatiline ravi (ninaaerosoolid ja antihistamiinikumid leevendavad olemasolevaid sümptomeid). Soovi ja võimaluse korral peaksite pöörduma allergoloogile, kes teie positiivsetele nahatestidele vastavad allergeeniekstraktid kirjutab ja täpsema hinna oskab öelda.

Ilusat suve soovides,
dr. Maire Vasar