Lööve üle terve keha, 1,5 aastasel lapsel. 06.03.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
4 päeva tagasi tekkis lapsel piltidel nähtav lööve (väiksemal määral). Punnid on käega väga tuntavad. Lapsel on varem olnud allergilisi reaktsioone toidule (kartulile, munadele..). Umbes 4-5 päeva tagasi hakkas laps sööma (lehma)piimaga valmistatud putru, enne seda ei ole (lehma)piima saanud, enam ei söö kuid lööve levib iga päevaga edasi. Selg ja kõht on praktiliselt puhtad, kõige enam on kätel ja jalgadel. Tahaks aru saada, millega on tegemist. Kasutatavad kreemid ei aita. Last lööve ei ärrita, ei sügele.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirja lisas ei ole pilti. Kirjelduse järgi võiks olla tegemist papuloosse urtikaariaga, kuid see reeglina sügeleb. Sel puhul on lööve sarnane sääsekupladega, tuulerõugete lööbega. Toit võib sellist löövet küll tekitada, kuid piima selles siiski väga ei kahtlustaks. Piimaallergia esmane avaldumine 1,5 aasta vanuses on tavatu. Saan aru, et lapsel on olnud atoopiline dermatiit, kuid selgusetuks jääb, kas piima täielik vältimine oli seni põhjendatud. Kui lööve oleks tekkinud ühekordsest piima andmisest, ei peaks seda mitme päeva jooksul lisanduma. Mõelge ka teistele uutele toitudele ja lööbe ülevaatamine on kindlasti oluline. Hea oleks minna uuesti tuttava dermatoloogi juurde, sest tema on lapse nahka varem näinud ja oskab kõige paremini muutunud olukorda hinnata.

Heade soovidega,
Kjulge