Päikeseallergia? 28.12.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Paistab, et mul on tekkinud viimasel ajal (kuni viimase 5 aasta jooksul) allergia kas päiksele või tuulele (või mõlemale). Täpset põhjust on raske kindlaks teha. Eriti kevadeti, kui päikest rohkem, hakkab nahk näol, eriti silmade ümber, üla- ja alalaug intensiivselt sügelema. Nägu läheb õhtul tuppa tulles punaseks, punetus kestab mitu tundi, sügelus kauem. Silmalaud lähevad paiste ja võivad kuni paar päeva paistes olla. Paistetus on selles suhtes kummaline, et nad ei lähe mitte niivõrd tursesse (seda kohati ka), kui süvenevad silma all ja ümber olevad kortsud - need muutuvad väga sügavaks ja väga nähtavaks, ülalaug tursub. Alati ei ole see päikest - eile käisin näiteks 5 külmakraadiga tuule käes väljas jalutamas ja terve õhtu silmalaud sügelesid tohutult. Allergiaravim Yosquiero võttis hommikul sügeluse ära. Olen küsinud nõu perearstilt, tema sõnul päikeseallergia on tavaline. Kuid päikesekaitsefaktorit sisaldavad kreemid teevad minu meelest asja hullemaks. Ja kuidas päikse/tuuleallergiat diagnoosida? Mis aitaks selle vastu? Soovin märtsis minna Türgi reisile, kardan juba ette, et mu nägu on terve reisi kestel paistes ja punetav.. Üle-eelmisel kevadel Hispaania reisil küll oli.. Mida teha sümptomite leevenduseks?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Kirjelduse järgi on ilmselt tegemist ülitundlikkusega päikese ja külma suhtes. Füüsikalise urtikaaria põhjuseks võivad olla nii päike, külm, vesi kui ka jahe tuul, mis kõik võivad tekitada naha sügelust, punetust, turset ja kuplade teket.
Kõige olulisem ongi naha kaitsmine nende tegurite eest. Päikesekaitsekreem ei tarvitse aidata ja ka allergiavastastest antihistamiinse toimega tablettidest ei ole alati piisavalt abi. Mõnikord on vaja võtta allergiavastaseid tablette suuremas annuses so 2- 3 tabletti päevas. Füüsikaline urtikaaria tavaliselt mingi aja jooksul taandub, aga raske on prognoosida, millal see juhtub. Külma kaitseks on rasvased kreemid ja soe sall, nägu kaitsev müts või pehme krae. Hispaania reisil tuleks ka kanda nägu kaitsvat kübarat ja hoida rohkem varju. Paljudel on nii, et kevadel kui nägu ei ole päikesega harjunud, tekivad probleemid... suvel neid enam pole. Mõnel on aga nahk päikese suhtes tundlik aastaringselt.
Heade soovidega, Kjulge