tundlik näonahk 14.04.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

kuidas kaitsta ülitundlikku näonahka? Näkku tulevad punased laigud ja need sügelevad, hiljem kuivavad ära ja hakkavad nahka ajama. Peale pesu või tuulega kokkupuutes asi süveneb. laigud on terve näo ulatuses, õlavartele tulevad ka kuivad laigud, aga need ei sügele.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Hästi oluline on tundliku naha puhul kaitsekreemide kasutamine ja ärritajate vältimine. Apteegis on suur valik tundlikule nahale mõeldud kreeme ja neid oleks vaja kasutada regulaarselt. Väga hoolikas tuleb olla kosmeetikavahenditega, sest sageli tekib ärritus ka nende kasutamisel. Vaja oleks vältida, et juustehooldusvahendid ei satuks näonahale ja õlavartele. Seepi ei soovita näo pesemisel üldse kasutada, selle asemel oleks hea nahka puhastada vastavate geelidega, mis ikka jälle tundlikule nahale mõeldud. Põletikulise sügeleva naha raviks sobivad ägenemiste ajal retseptiga apteegist saadavad pimekrolimus (Elidel) ja ka nõrk hormoonkreem (Hüdrokortisoon).
Talvel külma ja tuulega ongi tavaliselt nahk tundlikum ja seepärast siis ka vaja rohkem kreemitada. Suvel oleks vaja päevitamisega ettevaatlik olla, liigse päevitamise tagajärjel võib nahk muutuda hiljem laiguliseks.
Heade soovidega,
Kjulge