Allergia avaldumise aeg 27.12.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Kui kiiresti allergia tekkida võib? Lapsepõlvest mäletan, et nina oli nohune ja silmad kipitasid kohe, kui olin sattunud tuttava eramajja, kus ka kass ringi luusis. Samas aga võis ärritajaks olla ka hoopis hallitus, mida samuti oli seal külluses. Kui kass küünistama juhtus, oli reaktsioon kümnekonna minuti küsimus, et vigastatud koht veidi tundlikuks muutus.
Aasta 2008 lõpus sai koju võetud kass ja mitte mingeid probleeme ei märganud, kui see küünistamise järel umbes üheks päevaks tekkiv reaktsioon välja arvata. Aasta 2009 lõpus võeti veel teine kass ja samuti muutusteta. Kuid nohud on hakanud tihedamaks muutuma aasta 2010 kevadest ja hetkel pooleli olev nohu kestab oktoobri algusest saadik. Samas aga avastasime toa nurgast hallituse. Kas võib olla, et kassi allergia avaldub sedasi nohuna alles pooleteise aasta pärast või on suurem tõenäosus siiski hallitusel?
Esialgu kahtlustasime külmetust ja seetõttu on nüüd november-detsember olnud ka üle viie aasta esimesed kuud, kus ma ei ole väljas ujumas käinud. Kuni siiani oli see igapäevane tegevus absoluutselt iga ilmaga.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui varemast ajast on teada allergia kassi suhtes, siis praegust allergilist nohu seostaksin eelkõige sellesama põhjusega. Lisaks võib olla kujunenud ka allergia hallituse suhtes ja seepärast oleks vaja teha uued allergoloogilised uuringud, et täpsustada allergiat kassi, hallituse, tolmulestade jne suhtes. See võib tõepoolest nii olla, et kassi koju võtmisel otseselt olukorra halvenemist ei märganud, kuid seos on ilmselt olemas ja kaks kassi teevad asja veel halvemaks. Kui kontaktid allergeeniga on harvad ja lühiajalised, on ka põhjuse ja tagajärje seost kergem aru saada...pideval kontaktil toimub allergia süvenemine järkjärgult ja allergiline põletik muutub püsivaks ning paranemist ja halvenemist ei saa enam nii selgesti eristada. Xymelin on vaid lühiajaliseks kasutamiseks, et nina "avada", kuid pikemaajaliseks kasutamiseks sobivad ninahormoonid (Flixonase on ka käsimüügis saadav). Et plaanis on ninaarsti konsultatsioon, saab tema nina limaskesta seisundit täpsemalt hinnata ja selle alusel ravisoovitused anda. Lisaksin siinkohal aga allergiahaiguste ravi põhitõe - parim ravi on allergeenikontakti vältimine! Hallitus likvideerige esimesel võimalusel, püüdke vähendada kodus tolmulestade sisaldust ja ilmselt oleks vaja leida uus kodu ka kassidele. Infot tolmulestade vähendamise võimaluste kohta leiate aadressil www.allergialiit.ee
Parimate soovidega, Kaja Julge