Krooniline nohu, sügelus ja aevastamine 28.05.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen umbes viimased kuus aastat olnud hädas nohu ja aevastamisega. Kõige sagedamini esineb seda hommikuti paari esimese tunni jooksul pärast ülestõusmist, päeva jooksul asi tavaliselt vaibub. Sellega kaasneb sügelus nina piirkonnas, uimane olek ja nõrkusetunne lihastes. Põhiliselt tekib selline reaktsioon siseruumides, äkki hakkab nina jooksma nagu kraanist ning turtsumist on võimatu tagasi hoida. Olen tähele pannud, et tõmbetuule korral või niisketes ruumides on reaktsioon eriti kiire. Ka on pidevalt külma- või kuumatunne, raske on leida sobivat riietust. Aastaajast ei näi asi eriti sõltuvat. Vahel esineb perioode, kui nohu on vähem, siis tuleb see jälle tagasi. Oskate öelda, millest võiks see olla tingitud? Koduloomi ei ole, varasemast ajast (ca 40. eluaastani) igasugused allergianähud puuduvad.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kuue aasta taguse külmetusega ma püsivat aevastamise ja vesise nohu probleemi ei seostaks. Hommikuse nohu ja aevastamise kõige sagedasemaks põhjuseks on tolmulesta allergeenid. Asjasse annaks selgust tuua allergoloogiliste uuringute tegemine. Allergia põhjuse kindlakstegemiseks on võimalik teha nahateste või siis määrata verest allergeenivastaseid IgE antikehi. Jah, sellest olekski vaja alustada ning vajadusel saab planeerida lisauuringuid.