päikese allergia 19.07.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

mul on selline probleem, et igakord, kui lõõskava päikese käes olen veideke kauem, siis päeva lõpuks on villud näos....mul varem oli ka nii ja siis pöördusin perearsti juurde. ta sastas, et need on villid, mis on tulnud päikese kääs olemisest ning soovitas päevalille salvi.kasutasin seda nädala ja siis kadusid ära aga nahk jäi ikka krobeliseks. nüüd on ka jälle tulnud.nad sügelevad ja vasakul poolsilma ja kõrva vahelisel alal ning kaelal on neid....midagi külma leevendab vaid sügeluse ja kipituse tunnet.....palun andke nõu, mida ma pean tegema, tahaks päikest ikkagi ju võtta....
17.neiu

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Naha muutusi, mida päikesevalgus võib tekitada, nimetatakse tihti rahvasuus päikeseallergiaks. Kuid tekkida võivad erinevad haigusilmingud. Päikesepõletus on kõige tuntum ja sagedasem liiga tugeva päikese toime tagajärg. Päikesepõletus sõltub nahatüübist. Päikesepõletuse vältimiseks võib kasutada niiskeid mähiseid kraaniveega või rasketel juhtudel hormoone sisaldavaid naha hooldusvahendeid. Mõnel inimesel võivad kreemides, salvides sisalduvad ained UVA kiirte toimel aktiveeruda ja punetavaid villilisi nahareaktsioone tekitada. Ka mõningad ravimid (antibiootikumid, seenhaiguste ravimid, diureetikumid, rasestumisvastased vahendid jne) võivad sarnast nahareaktsiooni tekitada. Väga harva võivad päikesest nahale tekkida ka kublad, nõgelööbe reaktsioon - siis on tegemist päikeseurtikaariaga.
Teil praegu esineva nahareaktsiooni (villid ja sügelus) korral soovitan kasutada allergiavastaseid tablette (Zyrtec, Kestine, Loratadiin - saab apteegist ka ilma retseptita) ja hormooni sisaldavaid kreeme (saab retseptiga), kuna päevalillesalv pole aidanud. Edaspidid peaksite enne päevitama minekut naha katma teie nahale sobiva päikesekiirgusfiltrit sisaldava kreemiga. Otsest päikese mõju võiks vältida keskpäeval, kui päikesekiirgus on eriti intensiivne. Ka viibimine varjus muudab naha pruunikaks. Ja kandke peakatet! Kirjeldate villilist löövet ainult näos ja kaelal, kus nahk on õhem ja tundlikum. Ning päikesest tingitud nahareaktsiooni korral soovitan kasutada allergiavastaseid ravimeid.

Ilusat suve soovides,
dr. Maire Vasar