allergiline lööve nahal 24.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Pärast 25% väävlisalvi kasutamist (peres olid sügelised), esineb juba kuu
aja jooksul kehal allergiline lööve, mis on tipnenud ka nõgestõvena, mille
vastu kiirabis süstiti. Peale pöördumist nahaarsti poole soovitas ta võtta
Zyrtekit ja pidas üleüldse probleemi tähtsusetuks. Nüüd olen Zyrteki võtmise
järgi jätnud, sest olen seda tarvitanud juba 2nädalat. Juba on tekkinud jälle
sügelevad laigud, aeg-ajalt ka kublad. Apteeker soovitas organismi puhasta-
mist. Mind huvitab tõsiselt, kas see lugu ei lõpegi, s.t. kui kaua see väävel väljustub
minu organismist. Miks ma seda arvan, et tegu on just nimelt sellega, on fakt,
et alates ajast, mil hakkasime seda väävlisalvi kasutama, kuni tänaseni, mil
salvi panekust on möödunud ümmarguselt kuu aega, ei saa me keegi kanda
hõbeehteid. Minu teada hõbe reageerib väävliga ja läheb mustaks. Palun andke
nõu, mida teha, sest see mõne jaoks tühine asi mõjutab tõsiselt juba pikemat aega meie normaalset eksistentsi.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Sügeliste raviks kasutatavat väävlisalvi määritakse nahale üks kord päevas, ravi kestab 5 päeva. Pikemajalisel ravil või ülitundlikel inimestel võib tekkida väävlisalvist allergiline dermatiit. Kirja põhjal Zyrtec teie vaevusi ei vähendanud ja uusi lööbeelemente tekib ika ja jälle juurde. Arvan, et peaksite ikkagi veelkordselt arsti juurde pöörduma. Võib olla on tekkinud sügeliste retsidiiv või hoopis kratsimisest sekundaarne mädainfektsioon või allergiline dermatiit? Et õiget ravi ordineerida, peab arst löövet nägema. Kas või perearsti juurde, kes vajadusel nahaarstile suunab.

Ilusat maikuud soovides,
dr. Maire Vasar