Võimalik randmeluude murd 26.02.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kukkusin libedaga nii, nagu ei tohi - käele - ja traumapunktis diagnoositi võimalik lodiluumurd ja võimalik II metakarpaalluu baasise murd. Tulemuseks kips. Lugesin kodus, et värske trauma puhul mõnikord murdu ei näegi, see tuleb nähtavale alles mõne nädala möödudes. Kas kahtluse korral tavaliselt ikkagi on tegemist murruga või võin ka venituse ja ehmatusega pääseda? Küsin ka kipsi kohta. Ma saan aru, et käsi tuleb fikseerida ja tema liikumist piirata, aga kas terve pöidla kipsi panemine oli ikkagi vajalik? Kas ma kordusvisiidil võin paluda pöidla kasvõi ülemise liigese lahti jätmist (kui edasine kips on ikka vajalik, muidugi).

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui rö-filmil ilmset luumurdu ei nähta, siis on luufragmendid hästi paigas ja piisab reeglina fikseerimisest ka ortoosiga. Ilma Teie rõ- filmi nägemata on mul raske midagi konkreetset soovitada, Tegu ka ortopeedilise probleemiga ja mina pelgalt üldkirurg - pole selle ala ekspert.