liidete konservatiivne ravi 23.10.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Uuringud näitasid, et kõhukoopas pärast varasemaid oppe arvatavasti rohkesti liiteid. Kirurgi soovitus - "konservatiivne ravi, kuni võimalik." Palun kas võiksite selgitada, milles võiks seisneda konservatiivne ravi? Saan midagi ise teha? Tänan!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Liidete vähendamist konservatiivse raviga ei saavuta. Konservatiivne ravi rakendub juhul, kui tekivad vaevused liidetest s.o. kui tekivad soolesulguse nähud. Ise saab vaid dieediga mõningal määral vähendada soolesulguse tekke võimalust. Süüa korraga vähem, vältida raskestiseeditavaid ja gaase tekitavaid toite. Kehaline aktiivsus on soovitav aga vältima peaks väga tugevaid pingutusi. Kui juba on tekkinud soolesulguse nähud - kõhupuhitus, iste ja gaaside peetus, tuleks lõpetada söömine- joomine ja alustada vedelike manustamist veeni kaudu. Viimane eeldab juba haiglasolekut. 70% juhtudest liidetest põhjustatud soolesulgused lahenevad ise (eelpoolkirjeldatud ettekirjutusi järgides) ja pole vaja kirurgilist sekkumist.