Lima väljaheites 06.01.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 27.a. naine, kes on keskmise füüsilise liikumisega inimene. Üritan iga päev jalutada tööle umbes 2 km.
Töötasin 2,5 aastat tehes füüsilist tööd, kuid viimased 1,5 aastat on suhteliselt istuv töö ja selle tõttu olen täheldanud seedimisega kaasnevaid vaevusi.
Vahel on kõht kinni ning on puhitused, kuid see oli pigem lühiajaline ning enne seda kui hakkasin jalutama ning päevas jooma vett vähemalt 1,5 liitrit.
Ma ei joo piima, ei söö väga hilja õhtul ja üritan süüa teravilju.
Ma ei ütleks, et mul kõht valutaks, et oleks raske, et tunneks peale roojamist, et tahaks uuesti minna, ei ole valulik vetsus käimine, ei ole väsimust ega palavikku.
Üldjuhul toimub roojamine peale hommikukohvi ja seda siiski 95% juhtudel iga päev. Seega ei tunne, et peaksin ka muretsema. Samas olen viimastel nädalatel tähendaldanud valgeid limatükke (4-5 mm läbimõõduga), kuid suhteliselt vähesel määral. Varem pole nö uurinud väljaheidet, vb on ka varem juba olnud. Verd ei ole siiani küll märganud.
Olen mures, kuna tean, et see ei ole alati hea, kui on väljaheites lima.
Perearstil käisin umbes 1,5 kuud tagasi, katsus kõhtu ja ütles, et ei ole midagi. Sattusin naistemurede pärast kuu aega tagasi EMO-sse, kus samuti kirurg kõhtu katsus ning tõdes, et ei ole midagi.
Kas mul on põhjust muretsemiseks? Kas vähesel määral lima väljaheites on normaalne või peaksin siiski pöörduma perearstile uuesti, et ta saaks mind edasi suunata? Natuke paneb muretsema.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Lima on sooleseina normaalne eritus, et väljaheitel oleks kergem edasi liikuda. Kui muid vaevusi ei ole, siis ei näe põhjust edasisteks uuringuteks. Kui see Teid siiski häirib, võiksite lasta teha väljaheite proovi, mille alusel saab otsustada, kas selle koostises on midagi haiguslikku või mitte.