Soolevähk, IV staadium 11.10.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mehel avastati soolevähk, metastaasid maksas, ehk siis ilmselt IV staadium. Määratakse raviskeem, mis algab keemiaraviga ja poole aasta pärast lõikus.
EMOsse pöördusime vaid väikse näriva püsiva maovaluga, mis valuvaigistile enam ei allunud. Aegajalt olnud harva kõrvetisi, mis on leevendunud Zantaciga. Metastaaside kahtlus avastati kohe tomograafias, kasvajat mitte. Mao uuring oli puhas. Ülejäänud siseelundid olid normis. Märgitud oli vaid suurem sapipõis. Kuid sooleuuringul leiti üles ka põhjus, 20-30 cm kaugusel tuumor. Kas see on väga individuaalne või on ikkagi eelis, kui inimene jälgib oma dieeti, on karske eluviisiga ja rahuliku loomuga (st mitte kalduvus depressiivsusele), et raviskeem toimib edukalt ka nii kaugele arenenud faasis? Mis on ikkagi elulemuse statistika, kas tõesti 15-25 % 5 aasta sees või ikkagi praeguse aja võimaluste juures parem?
Olen tänulik iga info eest, sest ka meie teadmine on päris värske. Abikaasa on olnud muus osas terve ja ei põe tavaliselt ka viirushaigusi.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõik, mis Te kirjutasite, vastab tõele. Ka see, et tervislikud eluviisid ja posit. suhtumine mõjuvad ravitulemusele soodsalt. Kahjuks pole kaugelearenenud haiguse puhul statistika parem, kui Te välja tõite.