Pilonidaalsiinus 25.07.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist! Minu elukaaslasel, noorel naisterahval, on mure. Oktoobris 2010 sai käidud traumapunktis, kuna tekkis imelik punetav ja kõva ala sabakondi piirkonda. Esmalt avati see kirurgilise lõikega ja puhastati, sõi Zinnatit. Veebruar 2012 tekkis täpselt samasugune ala sabakondi piirkonda tagasi, taas avati tsüst ja puhastati, sõi Zinnatit. Aprill 2012 tehti operatsioon, et eemaldada tsüst - esimene kuu möödus kenasti paranedes. Peale seda hakkas vett välja ajama, pöördusime perearsti juurde, kelle meelest oli see normaalne, määras mingi geeli, mida määrida. Operatsioonist oli möödunud juba kaks kuud ja vesine eritis muutus mädaseks. Läksime traumapunkti, kes suunas ta taas kirurgile, sõi taas Zinnatit, kirurg ütles, et põletik on peale nende söömist ilmselt kadunud ja paika sai pandud ka uus operatsiooni aeg - oktoober 2012. Täna, kui uue operatsioonini on jäänud 3 kuud, on läinud asi väga hulluks - sealt avausest (pildil alumine ava) lihtsalt voolab mäda välja ja arstid justkui ei oska selle ravimiseks midagi teha. See ei olen normaalne! Kelle poole ta peaks pöörduma, sest see asi ei taha paraneda ja läheb iga päevaga aina hullemaks? (kui seda põletikulist ala katsuda, siis ei tee see mitte mingit valu - kas ka see ei ole imelik?).

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu on pilonidaalsiinusega. Antibiootikumide raviga seda välja ei ravi. Vajalik oleks iga päev teha istevanne ja fistlite ümbrust korralikult raseerida - kõik karvad fistli ümbrusest eemaldada, kui muidu ei saa siis välja kitkuda. Võib mõelda ka erinevaid püsiepilatsiooni meetodeid. Kui sellise hoolduega asi ei parane, on vajalik uus operatsioon.