Veenide operatsioon ja antibeebipillid 29.04.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline küsimus. Peale rasedust tekkisid mul veenilaiendid, antud olukorras mängis suurt rolli ka see, et ka minu isal on väga tõsised probleemid jalgadega. Käisin märtsikuus operatsioonil, kus eemaldati haige veen. Maikuus lähen ka teise jalaga opile. Minu küsimus seisneb selles, kas peale veenide operatsiooni tohib kasutada antibeebipille, kas need ei mõjuta operatsiooniga saavutatud tulemust ja ei tekita uusi veenilaiendeid?
Lugupidamisega,
D.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Minu teada antibeebibillid veenilaiendeid ei põhjusta. Küll loetakse antibeebibillide tarvitamist veenitromboosi riskivaktoriks. See risk ei ole suur, kuid siiski olemas. Tromboosi tekkimiseks on reeglina vaja siiski ka teisi tegureid - ülekaal, südamehaigused, pikad ühes asendis istumised jne. Veenilaiendite profülaktikaks on soovitav peale operatsiooni tugisukkade kandmine. Seda soovitatakse küll vaid 2 kuuks, kuid ka edaspidi, kui on istuv või seisev töö on nende kandmine igati otstarbekas.