Pindmiste veenide operatsioon 09.01.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Palun selgitada kuidas näeb välja pindmiste veenide operatsioon jala sääre osal. Kas kunagi põletikulised veeni osad lõigatakse nö. vahelt välja ja veen "venitatakse" kokku või asendatakse väljalõigatud osa mingist tehismaterjalist (n. plastmass) veeniga või ma olen kuulnud, et pindmiste veenide korral ei pruugita eemaldatud veeni üldse asendadagi. Mida viimane variant tähendab, kuidas hakkaks seejärel jalas verevarustus toimuma, kas läbi sisemiste veenide? Mis roll on sisemistel ja pindmisel veenidel jalal?

Kui palju tuleb veen enne ja pärast endist põletikulist (nö. kõva tükkidega) osa eemaldada, 5 cm, 10 cm või enam? Kas on oht kui eemaldatakse liiga lähedalt siis võib põletik veeni edasi jääda ja probleem jätkuda? Kuidas seda eemaldatava osa pikkust diagnoositakse - visuaalselt ja kombates või mõnel kolmandal moel?

Kui pikka pindmise veeni osa saab jalalt üldse kirurgiliselt eemaldada - kolmandik, pool või terve jala pikkus?

Kui pikk on üle 60 aastatel inimestel operatsioonist taastumise aeg?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pindmiste veenide eemaldamisel eemaldatakse kas suur nahaalune veen (v. saphena magna), väike nahalune veen (v. saphena parva) või ka mõlemad. Asemele midagi ei panda ja polegi vajadust, kuna nahaalused veenid on inimesel mitmekordselt dubleeritud ja vere äravool toimub pindmisest süsteemist süvasse ühendusveenide kaudu. Kõva tükk veenis tähendab tromboflebiiti (põletikku). Reeglina eemaldamise eesmärk ei ole mitte põletikulise veeni eemaldamises, kuivõrd laienenud veeni eemaldamises, mis on potenstsiaalne uue veenipõletiku koht. Veenilaiendite raviks kasutatakse ka skleroteraapiat, mi9lle käigus tekitataksegi veenipõletik, mille järgselt laienenud veenikomud kaovad. Pindmise veeni võib eemaldada kogu jala pikkuses.
Operatsioonist taastumise aeg on väga individuaalne. Kõndida saab juba sama päeva õhtul, kindlasti järgmisel päeva. Kuu ajaga peaks olema taastunud töövõime olenemata tehtavast tööst.